|
2048 Sul Ross St
Houston, TX 77098
|
|
For Sale
$799,900
4
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,764
Built
Sqft./Appraisal District
7,000
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Must-see Montrose classic Tudor cottage! Tastefully updated home retains original charm & character w/updates providing comforts of modern living. Upgraded front door(2016) welcomes you to light-filled sun rm, hardwood floors draw you into open living rm w/mock fireplace, elegant arched opening to dining rm. adjacent to fully renovated kitchen(2008) w/new cabinets, granite counters, SS appliances & b'fast bar. Primary suite w/custom built-ins & updated en-suite bath, 2 more bedrms & full bath offer flexibility. Custom plantation shutters, Proudly maintained; tankless water heater(2021), recent 4-ton Daikin High-Eff. furnace(2021), recent 4-ton Trane XR High-Eff. A/C Condenser & Evaporator coil (2024), new PEX plumbing(2025), foundation reinforced w/transferrable warranty(2026). Mature backyard w/covered pergola & fan, detached garage rebuilt(2000), wrought iron motorized driveway gate. Centrally situated so close to countless dining, shopping, art & entertainment spots! All per Seller. |
|
| MLS# | 90174339 |
| List Price | $799,900 ($453/Sqft.) |
| Listing Status | Under Contract – P |
| Address | 2048 Sul Ross St |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77098 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Dearborn Place (View subdivision price trend) |
| Legal Description | TRS 27 & 28A BLK 1 DEARBORN PLACE |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Detached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,764 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | English |
| Year Built | 1920 /Appraisal District |
| Lot Size | 7,000 Sqft/Appraisal District |
| Key Map© | 492U |
| Market Area | Montrose |
| Primary Bedroom | 15'9"x12'10", 1st |
| Bedroom | 15'5"x11'5", 1st |
| Bedroom | 13'3"x11'5", 1st |
| Fireplace | 1/Mock Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Convection Oven, Electric Oven, Single Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Tile, Wood |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Primary Bath: Shower Only, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Alarm System - Owned, Prewired for Alarm System, Window Coverings |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, High-Efficiency HVAC, Insulation - Batt, Insulation - Blown Fiberglass, North/South Exposure, Tankless/On-Demand H2O Heater |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Pantry, Under Cabinet Lighting |
| Room Description | Family Room, Formal Dining, Sun Room, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Fully Fenced, Private Driveway, Sprinkler System |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Other |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Pier & Beam |
| Controlled Access | Driveway Gate |
| Front Door Face | South |
| Garage Carport | Auto Driveway Gate, Auto Garage Door Opener, Single-Wide Driveway |
| Subdivision Name | Dearborn Place |
| County | Harris |
| Zip Code | 77098 |
| Single Family Properties | 71 |
| Average Bedrooms | 3.01 |
| Average Baths | 2.51 |
| Median Sqft. | 1,869 |
| Median Lot SqFt. | 6,250 |
| Median Year Built | 1930 |
| Median Appraised Value | $773,311 |
| Neighborhood Value Range | $505 - $1036 K |
| Median Price / Sqft. | $266.70 |