|
9720 Caney Bend Rd
Conroe, TX 77303
|
|
For Sale
$315,900
12
Day(s) on Market
4 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,472
Built
Sqft./Builder
7,315
Lot
Sqft./Other
|
| The Medina floorplan features a study just off of the foyer providing a private area for working at home or studying. The island kitchen is adjacent to the dining area and great room - perfect for entertaining! The primary suite is located on the first floor with a large walk-in closet. Upstairs is a loft with a walk-in closet, 3 spacious bedrooms and an unfinished storage room. |
|
| MLS# | 5701546 |
| List Price | $315,900 ($128/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 9720 Caney Bend Rd |
| City | Conroe |
| State | TX |
| Zip Code | 77303 |
| County | Montgomery County |
| Subdivision | Caney Mills (View subdivision price trend) |
| Legal Description | Lot 18, Block 1, Sec 6 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,472 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 7,315 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $650 / Annually |
| Market Area | Conroe Northeast |
| Game Room | 12' 9" x26' 6.5, 2nd |
| Primary Bedroom | 13' 1" x14' 6.5, 1st |
| Bedroom | 11'-2" x11'-2.5, 2nd |
| Bedroom | 11'-2" x10'-6.5, 2nd |
| Bedroom | 13'-2" x 10'-8", 2nd |
| Home Office/Study | 11'2.5"x10'11.5, 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Separate Shower, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Bedroom Description | 3 Bedrooms Up, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry |
| Room Description | Family Room, Gameroom Up, Home Office/Study, Loft, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Patio/Deck |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Subdivision Name | Caney Mills |
| County | Montgomery |
| Zip Code | 77303 |
| Single Family Properties | 394 |
| Average Baths | 2.63 |
| Median Sqft. | 1,907 |
| Median Lot SqFt. | 5,662 |
| Median Year Built | 2022 |
| Median Appraised Value | $224,443 |
| Neighborhood Value Range | $198 - $314 K |
| Median Price / Sqft. | $129.53 |