|
14520 Grazing Knoll Ln
Montgomery, TX 77316
|
|
For Sale
$554,731
12
Day(s) on Market
4 Bedrooms
3 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,985
Built
Sqft./Builder
|
| The Martin Floorplan - This home layers flexible spaces and elevated finishes into a layout built for modern living, beginning with a dedicated study in place of the flex room and an added garage bay for extra storage or function. The kitchen pairs a cooktop and double-oven layout with stacked cabinetry and polished quartz counters, creating a refined focal point for the home. Designer-selected primary bath finishes continue the upscale feel, while the open stair railing keeps the interior feeling light, connected, and spacious. |
|
| MLS# | 4837136 |
| List Price | $554,731 ($186/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 14520 Grazing Knoll Ln |
| City | Montgomery |
| State | TX |
| Zip Code | 77316 |
| County | Montgomery County |
| Subdivision | Clopton Farms |
| Legal Description | 019010002 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 3 / Attached/Detached ,Oversized |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,985 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Maintenance Fee | $1,100 / Annually |
| Market Area | Lake Conroe Area |
| Game Room | 11'6" x 17'10", 2nd |
| Breakfast | 11'-0" x 12'-0", 1st |
| Primary Bedroom | 14'1" x 15', 1st |
| Bedroom | 12'-0" x 11'-0", 2nd |
| Bedroom | 11'-1" x 12'-0", 2nd |
| Bedroom | 11'1" x 11'0", 2nd |
| Home Office/Study | 11'6" x 12'-4", 1st |
| Family Room | 17'10" x 16'10", 1st |
| Fireplace | 1/Electric Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Double Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Alarm System - Owned, Fire/Smoke Alarm, High Ceiling |
| Energy Feature | Energy Star/Reflective Roof, High-Efficiency HVAC, HVAC>13 SEER, Insulated/Low-E windows, Other Energy Features, Radiant Attic Barrier |
| Bedroom Description | 3 Bedrooms Up, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room, Under Cabinet Lighting, Walk-in Pantry |
| Room Description | Family Room, Gameroom Up, Home Office/Study, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Patio/Deck, Porch |
| Exterior Type | Brick, Other |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Market Area Name | Lake Conroe Area |
| Home For Sales | 2,140 |
| Average List Price | $461,425 |
| Average Bedrooms | 3.29 |
| Average Baths | 2.35 |
| Average Sqft | 2,294 |
| Average Price/Sqft | $191.65 |
| Home For Lease | 505 |
| Average Lease | $2,082 |
| Average Lease/Sqft | $1.39 |