|
109 E Parker Rd
Houston, TX 77076
|
|
For Sale
$259,900
5
Day(s) on Market
3 Bedrooms
1 Full Bath(s)
Single-Family
919
Built
Sqft./Appraisal District
8,064
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Property can be Commercial - Great Location in 2nd block on Parker off of I-45. Home has 3 bdrms/1 bath/1 car garage. Central AC/Heat. Open floor plan. Updated kitchen and bath with granite. |
|
| MLS# | 98201765 |
| List Price | $259,900 ($283/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 109 E Parker Rd |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77076 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Airline Manor (View subdivision price trend) |
| Legal Description | TR 146A BLK 6 AIRLINE MANOR |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 1 Full Bath(s) |
| Garages | 1 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 919 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1955 /Appraisal District |
| Lot Size | 8,064 Sqft/Appraisal District |
| Key Map© | 413W |
| Market Area | Northwest Houston |
| Living | 11.7x16, 1st |
| Kitchen | 8.8x17, 1st |
| Breakfast | 7x7, 1st |
| Bedroom | 10x12, 1st |
| Bedroom | 9.8x12.8, 1st |
| Bedroom | 9.8x11.8, 1st |
| Connections | Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down |
| Exterior Type | Brick, Wood |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Subdivision Name | Airline Manor |
| County | Harris |
| Zip Code | 77076 |
| Single Family Properties | 181 |
| Average Bedrooms | 2.91 |
| Average Baths | 1.23 |
| Median Sqft. | 1,219 |
| Median Lot SqFt. | 7,215 |
| Median Year Built | 1956 |
| Median Appraised Value | $168,159 |
| Neighborhood Value Range | $144 - $207 K |
| Median Price / Sqft. | $168.66 |