|
1317 Garden Ln
Bryan, TX 77802
|
|
Sold
$285,001 - $325,000
Sold on May 01, 2026
5
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,716
Built
Sqft./Appraisal District
9,187
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Welcome to 1317 Garden Ln in Bryan w/ a true 2-car garage, backyard workshop, abundant storage & outdoor space designed for gardening, projects, & everyday living. This 3 bedroom, 2 bath home offers 1,716 sq ft of comfortable living space, a large living room w/ crown molding, and an oversized primary suite with walk-in closet. The kitchen is designed for everyday function with Corian counters, an electric range, eating bar, pantry AND butler’s pantry, and adjoining dining area. Storage is a major advantage here, with numerous interior closets plus a true 2-car garage and attached carport. Out back, the 20x20 workshop adds even more flexibility with electricity, a covered front patio, and additional enclosed rear storage for tools, equipment, and project space. The backyard is set up for both relaxing and working, with multiple patios, raised garden beds, established garden space, and French drains. The updated secondary bath features double sinks, and the roof was replaced in 2025. |
|
| MLS# | 70773021 |
| List Price | $299,900 ($175/Sqft.) |
| Sold Price Range | $285,001 - $325,000 |
| Listing Status | Sold |
| Address | 1317 Garden Ln |
| City | Bryan |
| State | TX |
| Zip Code | 77802 |
| County | Brazos County |
| Subdivision | North Manor Ph 5 |
| Legal Description | NORTH MANOR PH 5, BLOCK 7, LOT 19 (LESS 14.5') & 8.8' OF 20 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Architecture Style | Ranch |
| Year Built | 1965 / Appraisal District |
| Building Size | 1,716 Sqft/Appraisal District |
| Lot Size | 9,187 Sqft./Appraisal District |
| Living | 22'6"x14'7", 1st |
| Dining | 15'1"x11'3", 1st |
| Primary Bedroom | 15'4"x14', 1st |
| Bedroom | 11'10"x10'3", 1st |
| Bedroom | 11'11"x11'5", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Range | Electric Range |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | corian |
| Bathroom Description | Bidet, Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Shower Only, Secondary Bath(s): Double Sinks, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Crown Molding, Fire/Smoke Alarm, Window Coverings |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Butler Pantry, Pantry, Walk-in Pantry |
| Room Description | 1 Living Area, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 1st Floor, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Patio/Deck, Sprinkler System, Storage Shed, Workshop |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Carport Description | Attached Carport |
| Garage Carport | Additional Parking, Auto Garage Door Opener |