|
6343 Old Cypress Landing Ln
Humble, TX 77338
|
|
For Sale
$333,725
5
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,117
Built
Sqft./Builder
4,800
Lot
Sqft./Other
|
| No back neighbors! NEW CONSTRUCTION - Long Lake Plan 144, Discovery Series. Outstanding new home design by Long Lake delivering superior value with enhanced options and quality construction. Available in multiple Houston-area communities including Grand Oaks Village, Cypresswood Landing, and Huntington Place. Contact builder for complete specifications. |
|
| MLS# | 6964298 |
| List Price | $333,725 ($158/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 6343 Old Cypress Landing Ln |
| City | Humble |
| State | TX |
| Zip Code | 77338 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Cypresswood Landing |
| Legal Description | 10.1 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,117 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 4,800 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $358 / Annually |
| Market Area | Humble Area West |
| Game Room | 22'-8" x 10'-0, 2nd |
| Dining | 12'-7" x 9'-7", 1st |
| Kitchen | 12'-7" x 12'-9", 1st |
| Primary Bedroom | 13'-0" x 14'-6", 2nd |
| Bedroom | 11'-11" x 12'-6, 2nd |
| Bedroom | 11'-8" x 12'-6", 2nd |
| Family Room | 15'-9" x 24'-8, 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Freestanding Range, Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Separate Shower, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Fire/Smoke Alarm |
| Energy Feature | Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances |
| Bedroom Description | All Bedrooms Up, En-Suite Bath, Primary Bed - 2nd Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room, Pantry |
| Room Description | Breakfast Room, Family Room, Kitchen/Dining Combo, Loft, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Patio/Deck, Porch |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Market Area Name | Humble Area West |
| Home For Sales | 160 |
| Average List Price | $292,184 |
| Average Bedrooms | 3.44 |
| Average Baths | 2.13 |
| Average Sqft | 2,056 |
| Average Price/Sqft | $146.61 |
| Home For Lease | 57 |
| Average Lease | $1,860 |
| Average Lease/Sqft | $1.17 |