|
325 Forest Service Road 217
Shepherd, TX 77371
|
|
For Sale
$1,200,000
7
Day(s) on Market
4 Bedrooms
3 Full & 2 Half Bath(s)
Country Homes/Acreage - Log Cabin
3,381
Built
Sqft./Appraisal District
435,600
Lot
Sqft./Survey
|
| Grand custom log home on 10 breathtaking acres adjoining the Sam Houston National Forest. This remarkable 3,381SF estate offers 4 spacious BR, bonus room, 3 full baths & 2 half baths with stunning craftsmanship, soaring ceilings, & incredible panoramic views throughout. The property features a pond, wildlife, fence & a ranch-style gated entry ready for your personal ranch brand or name. Designed for both luxury living & functionality, the property includes a massive 40x60 workshop with two bays & attached 60x60 covered extension ideal for equipment, RVs, boats, or entertaining. Excellent income-producing opportunity with 5 RV hookups with dedicated septic systems. Conveniently located approx 47 mi from Bush IAH & only 10 mi from Lake Livingston, this one-of-a-kind ranch retreat offers the perfect combination of privacy, recreation, investment potential, & country living. A rare opportunity to own an extraordinary East Texas property surrounded by nature & endless possibilities |
|
| MLS# | 47335476 |
| List Price | $1,200,000 ($355/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 325 Forest Service Road 217 |
| City | Shepherd |
| State | TX |
| Zip Code | 77371 |
| County | San Jacinto County |
| Subdivision | A113 |
| Legal Description | A113 HENRY W FARLEY, TRACT 77.1, ACRES 1.635 |
| Property Type | Country Homes/Acreage - Log Cabin |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full & 2 Half Bath(s) |
| Stories | 2 |
| Building Size | 3,381 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Other Style |
| Year Built | 2005 /Appraisal District |
| Land Use | AGRCRL,HRSAL,LEISR,UNRST |
| Lot Size | 10.00 Lot Acres/Survey |
| LP / Acre | $120,000 / Acre |
| Has House | Yes |
| Road Frontage | County Maintained |
| Market Area | Coldspring/South San Jacinto County |
| Living | 22'8" X 15'5", 1st |
| Dining | 14'7" X 10'2", 1st |
| Kitchen | 21'4" X 13'0", 1st |
| Primary Bedroom | 15'7" X 15'7", 1st |
| Bedroom | 7'7" X 13'10", 2nd |
| Bedroom | 15'5" X 15'10", 2nd |
| Bedroom | 17'7" X 15'1", 2nd |
| Home Office/Study | 8'8" X 11'8", 1st |
| Extra Room | 21'5" X 17'1", 1st |
| Utility Room Desc | 8'10" X 10'0", 1st |
| Primary Bath | 14'10" X 19'9", 1st |
| Bath | 12'6" X 10'4", 2nd |
| Bath | 9'10" X 11'5", 2nd |
| Exterior Porch/Balcony | 1, 614SF, 1st |
| Entry | 15'11" X 13'0", 1st |
| Fireplace | 1/Wood Burning Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Electric Cooktop |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric, Zoned |
| Cooling | Central Electric, Zoned |
| Floors | Carpet, Concrete, Tile |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Bidet, Full Secondary Bathroom Down, Half Bath, Primary Bath: Jetted Tub, Primary Bath: Shower Only, Vanity Area |
| Interior | Central Vacuum, Fire/Smoke Alarm, Formal Entry/Foyer, High Ceiling, Refrigerator Included |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, Generator, High-Efficiency HVAC, Insulation - Other |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Down, 3 Bedrooms Up, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/ Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pots/Pans Drawers |
| Room Description | Entry, Family Room, Home Office/Study, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 1st Floor, Utility Room in House |
| Area Pool | No |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Cleared, Water View |
| Water Sewer | Septic Tank, Well |
| Road Surface | Asphalt, Gravel |
| Foundation | Slab |
| Water Amenity | Pond |
| Controlled Access | Automatic Gate, Driveway Gate |
| Carport Description | Attached Carport |
| Garage Carport | Additional Parking, Auto Driveway Gate, Double-Wide Driveway, RV Parking, Workshop |
| Tree Description | Partial Coverage |
| Market Area Name | Coldspring/South San Jacinto County |
| Home For Sales | 408 |
| Average List Price | $323,223 |
| Average Bedrooms | 3.17 |
| Average Baths | 2.04 |
| Average Sqft | 1,595 |
| Average Price/Sqft | $202.61 |
| Home For Lease | 18 |
| Average Lease | $1,706 |
| Average Lease/Sqft | $1.42 |