|
3900 Aspen 202A
Montgomery, TX 77356
|
|
For Rent
$1,595/month
9
Day(s) on Market
1 Bedrooms
1 Full Bath(s)
Rental - Townhouse Condominium
730
Built
Sqft./Appraisal District
|
| Enjoy lakefront living in this beautifully updated 1-bedroom, 1-bath condo rental, ideally situated on a quiet cul-de-sac with a boat ramp at the end of the street. Located on the second floor, this unit offers the convenience of elevator access—no climbing stairs required. Perfect for weekend lake getaways, the bulkhead allows for convenient boat parking on the weekends. Inside, the condo has been completely updated and features a functional kitchen with an eating bar, pantry, electric range, microwave, and refrigerator. Relaxing pool & club house Residents also enjoy access to Walden community amenities, including tennis courts, a golf course, a yacht club with pool, and an on-site restaurant, plus much more. A great opportunity to enjoy comfortable waterfront living at an affordable price. |
|
| MLS# | 37575702 |
| List Price | $1,595 |
| Listing Status | For Rent |
| Address | 3900 Aspen 202A |
| Unit No. | 202A |
| City | Montgomery |
| State | TX |
| Zip Code | 77356 |
| County | Montgomery County |
| Subdivision | The Cove At Walden (View subdivision price trend) |
| Legal Description | S925700 - THE COVE AT WALDEN, BLDG A UNIT 202 |
| Property Type | Rental - Townhouse Condominium |
| Bedroom | 1 Bedroom(s) |
| Bath | 1 Full Bath(s) |
| Stories | 1 |
| Building Size | 730 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 1984 /Appraisal District |
| Market Area | Lake Conroe Area |
| Living | 1st |
| Kitchen | 1st |
| Primary Bedroom | 15 x 10, 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Electric Range |
| Oven | Electric Oven, Gas Oven |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Vinyl Plank |
| Pets Allowed | Yes |
| Smoking Allowed | No |
| Appliances | Dryer Included, Refrigerator, Washer Included |
| Interior | Elevator, Fire/Smoke Alarm, Refrigerator Included |
| Energy Feature | Ceiling Fans |
| Exterior | Clubhouse, Patio/Deck, Sprinkler System |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Cul-De-Sac, Waterfront |
| Water Sewer | Water District |
| Water Amenity | Boat Ramp, Bulkhead, Lakefront |
| Subdivision Name | The Cove At Walden |
| County | Montgomery |
| Zip Code | 77356 |
| Average Baths | 1.46 |
| Median Sqft. | 880 |
| Median Year Built | 1984 |
| Median Appraised Value | $165,945 |
| Neighborhood Value Range | $101 - $232 K |
| Median Price / Sqft. | $142.86 |