|
604 Fairfield St E
Shoreacres, TX 77571
|
|
For Sale
$327,500
2
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
7,179
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| MLS# | 28292604 |
| List Price | $327,500 |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 604 Fairfield St E |
| City | Shoreacres |
| State | TX |
| Zip Code | 77571 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Bay Village Sec 2 |
| Legal Description | LT 1 BLK 1 BAY VILLAGE SEC 2 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Lot Size | 7,179 Sqft/Appraisal District |
| Market Area | La Porte/Shoreacres |
| Kitchen | 7'-2" X 18'-6", 1st |
| Breakfast | 12'-4"X 18'-6", 1st |
| Primary Bedroom | 13'-8" X 19'-8", 1st |
| Bedroom | 13'-4" X 11'-6", 1st |
| Bedroom | 10'-10"X 17'-2", 1st |
| Utility Room Desc | 6'-10" X 7'-2", 1st |
| Family Room | 21'-4"X 13'-6", 1st |
| Primary Bath | 13'-10" X 12'-6, 1st |
| Bath | 5-4'X10"X10", 1st |
| Range | Gas Range |
| Oven | Freestanding Oven, Gas Oven |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Gas |
| Floors | Carpet, Tile |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | 2 Staircases, Balcony, Crown Molding, Fire/Smoke Alarm, Formal Entry/Foyer, High Ceiling |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows, Insulation - Batt, Insulation - Blown Cellulose, Insulation - Blown Fiberglass, Other Energy Features, Radiant Attic Barrier |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry, Soft Closing Cabinets, Walk-in Pantry |
| Room Description | 1 Living Area, Breakfast Room, Family Room, Living Area - 1st Floor |
| Exterior | Back Yard Fenced, Balcony, Patio/Deck, Private Driveway, Side Yard |
| Exterior Type | Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | On Stilts |
| Front Door Face | West |
| Carport Description | Attached Carport |
| Garage Carport | Additional Parking, Boat Parking, Porte-Cochere |
| Market Area Name | La Porte/Shoreacres |
| Home For Sales | 213 |
| Average List Price | $344,366 |
| Average Bedrooms | 3.27 |
| Average Baths | 2.07 |
| Average Sqft | 1,918 |
| Average Price/Sqft | $174.39 |
| Home For Lease | 23 |
| Average Lease | $2,400 |
| Average Lease/Sqft | $1.43 |