|
3651-1022 S Custer Rd
McKinney, TX 75070
|
|
For Rent
$2,375/month
1
Day(s) on Market
2 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Rental - Single Family Detached
1,285
Built
Sqft./Builder
|
| Welcome to a vibrant tale of joy in the heart of McKinney, TX! Picture this… gorgeous, modern single-family homes nestled near the crossroads of the Sam Rayburn Tollway and US 75 North, ensuring you’re just a hop, skip, and a jump away from all the city excitement. Get ready to be swept off your feet with our single-story, detached rental homes, each a cozy haven with private yards that will make life just a little bit sweeter. But that is not all – dive into the oasis of fun with our resort-style pool, perfect for soaking up the sun and making a splash. Embark on our on-site nature trails that promise scenic strolls and promote healthy living. Keep those endorphins flowing at our state-of-the-art fitness center, where every workout feels like a mini celebration. We cannot forget about our four-legged residents. Our dog-friendly community spans over 30 acres for you and your furry friend to enjoy. Come be a part of our whimsical community – where every day is a chapter of joy! |
|
| MLS# | 28082855 |
| List Price | $2,375 |
| Listing Status | For Rent |
| Address | 3651-1022 S Custer Rd |
| City | McKinney |
| State | TX |
| Zip Code | 75070 |
| County | Collin County |
| Subdivision | Storybook Ranch |
| Legal Description | N/A |
| Property Type | Rental - Single Family Detached |
| Bedroom | 2 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,285 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 2024 /Builder |
| Living | 19'8"x14'6", 1st |
| Primary Bedroom | 16'1"x12'2", 1st |
| Bedroom | 12'8"x12'7", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Electric Range |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Vinyl |
| Countertop | Quartz |
| Pets Allowed | Yes |
| Smoking Allowed | No |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Shower Only, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Appliances | Dryer Included, Refrigerator, Washer Included |
| Interior | Dryer Included, Fire/Smoke Alarm, Fully Sprinklered, Refrigerator Included, Washer Included, Window Coverings |
| Energy Feature | Attic Vents, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows, Radiant Attic Barrier |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, En-Suite Bath, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room |
| Room Description | 1 Living Area, Living/Dining Combo, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard Fenced, Clubhouse, Controlled Subdivision Access, Exercise Room, Fully Fenced, Jogging Track, Trash Pick Up |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Parking | Additional Parking, Unassigned Parking |