|
2216 Via Cami
Houston, TX 77051
|
|
For Sale
$372,000
6
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
1,637
Built
Sqft./Appraisal District
3,285
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Welcome to this modern 3-bedroom, 2.5-bath home featuring an open-concept living and dining area, designed for seamless entertaining and everyday comfort. Upstairs, you’ll find a versatile flex space, perfect for a second living area or home office. Enjoy thoughtful upgrades throughout, including full smart switches and LVP flooring in the TV room/flex space and primary bedroom. The primary suite offers double sinks, a walk-in shower, a garden tub, and a spacious walk-in closet. Additional features include a walk-in laundry room and an oversized backyard with no back neighbors, ideal for outdoor entertaining. This home features the Modern selection package with timeless finishes that elevate its clean, contemporary design. Please visit the model home at 2313 Via Laura Lane.Open Wednesday–Sunday, 12 PM–5 PM. Monday & Tuesday by appointment only. |
|
| MLS# | 88242563 |
| List Price | $372,000 ($227/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2216 Via Cami |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77051 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Piccolina |
| Legal Description | LT 31 BLK 3 SUR |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 1,637 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 2025 /Builder |
| Lot Size | 3,285 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $1,200 / Annually |
| Market Area | Medical Center Area |
| Living | 15'-0" x 11'-3", 1st |
| Dining | 13'-6" x 8'-6", 1st |
| Kitchen | 16'-4" x 10'-5", 1st |
| Primary Bedroom | 10'-8" x 18'-9", 2nd |
| Bedroom | 10'-0" x 10'-8", 2nd |
| Bedroom | 10'-0" x 10'-8", 2nd |
| Media Room | 2nd |
| Primary Bath | 2nd |
| Bath | 2nd |
| Bath | 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub |
| Interior | Dryer Included, Refrigerator Included, Washer Included |
| Bedroom Description | All Bedrooms Up, Primary Bed - 2nd Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Kitchen open to Family Room |
| Room Description | Gameroom Up, Living Area - 1st Floor |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced |
| Exterior Type | Brick, Cement Board, Stone |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Corner, Subdivision Lot |
| Water Sewer | Other Water/Sewer |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Market Area Name | Medical Center Area |
| Home For Sales | 357 |
| Average List Price | $242,048 |
| Average Bedrooms | 2.04 |
| Average Baths | 1.68 |
| Average Sqft | 1,355 |
| Average Price/Sqft | $173.29 |
| Home For Lease | 276 |
| Average Lease | $1,735 |
| Average Lease/Sqft | $1.52 |