|
11662 Bodark Valley Ln
Houston, TX 77038
|
|
For Sale
$299,000
5
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,565
Built
Sqft./Appraisal District
5,691
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Welcome to 11662 Bodark Valley Ln, a well-maintained newer construction home on a corner lot, featuring a modern open concept layout perfect for everyday living and entertaining. The kitchen offers ample cabinetry and counter space, flowing seamlessly into the main living area filled with natural light. The spacious primary suite includes a private ensuite bath and generous closet. All bedrooms are located upstairs, along with a versatile game room ideal for a second living area, media space, or home office. A convenient half bath is located downstairs for guests. Step outside to a fully fenced backyard perfect for relaxing or pets. Conveniently located with easy access to Interstate 45, Beltway 8, and near George Bush Intercontinental Airport. |
|
| MLS# | 3934530 |
| List Price | $299,000 ($117/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 11662 Bodark Valley Ln |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77038 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Westview Landing (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 1 BLK 3 WESTVIEW LANDING SEC 5 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,565 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2020 /Appraisal District |
| Lot Size | 5,691 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $550 / Annually |
| Market Area | Aldine Area |
| Living | 11'9"x15'8", 1st |
| Game Room | 22'5"x13'6", 2nd |
| Dining | 11'1x15'9", 1st |
| Kitchen | 10'x15'7", 1st |
| Primary Bedroom | 13'11"x17'2", 2nd |
| Bedroom | 10'2"x14'11", 2nd |
| Bedroom | 11'7"x12'11", 2nd |
| Home Office/Study | 9'7"x15'5", 1st |
| Utility Room Desc | 7'4"x6'6", 1st |
| Primary Bath | 10'10'x11'2", 2nd |
| Bath | 7'8"x8'6", 2nd |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Freestanding Range, Gas Range |
| Oven | Single Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Fire/Smoke Alarm |
| Energy Feature | Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, Energy Star/CFL/LED Lights, HVAC>13 SEER, Insulated/Low-E windows, Insulation - Spray-Foam, Radiant Attic Barrier |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Up, En-Suite Bath, Primary Bed - 2nd Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Pantry |
| Room Description | Breakfast Room, Family Room, Gameroom Up, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 1st Floor |
| Exterior | Back Yard Fenced |
| Exterior Type | Brick, Cement Board, Wood |
| Area Pool | No |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Corner, Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water, Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | East |
| Subdivision Name | Westview Lndg |
| County | Harris |
| Zip Code | 77038 |
| Single Family Properties | 450 |
| Average Bedrooms | 3.26 |
| Average Baths | 2.60 |
| Median Sqft. | 2,210 |
| Median Lot SqFt. | 5,521 |
| Median Year Built | 2018 |
| Median Appraised Value | $267,886 |
| Neighborhood Value Range | $226 - $313 K |
| Median Price / Sqft. | $134.57 |