|
30927 Breezy Way
Fulshear, TX 77423
For Sale
Under Contract – P
|
$359,990
15
Day(s) on Market
|
| This beautiful home features 3 bedrooms, 2 bathrooms, and a private study. Enjoy a covered rear patio, a spacious walk-in shower in the main bath, and stylish finishes throughout. The kitchen and baths showcase 42" Decorator White cabinets, elegant quartz countertops, stainless steel appliances, and upgraded pendant lighting. A sleek black fixture package and upgraded wood-look tile flooring extend through all main living areas and the study. Additional highlights include full gutters, a sprinkler system, tankless water heater, 2" blinds, and many more thoughtful upgrades throughout. |
|
| MLS# | 36498181 |
| List Price | $359,990 ($214/Sqft.) |
| Listing Status | Under Contract – P |
| Address | 30927 Breezy Way |
| City | Fulshear |
| State | TX |
| Zip Code | 77423 |
| County | Fort Bend County |
| Subdivision | Jordan Ranch (View subdivision price trend) |
| Legal Description | JORDAN RANCH SEC 43, BLOCK 3, LOT 25 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,683 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 4,800 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $1,235 / Annually |
| Market Area | Fulshear/South Brookshire/Simonton |
| Master Planned Community | Jordan Ranch |
| Dining | 13'-4" x 8'-0", 1st |
| Primary Bedroom | 14'-8" x 13'-0", 1st |
| Bedroom | 13'-4" x 10'-0", 1st |
| Bedroom | 10' x 10'-10", 1st |
| Home Office/Study | 10' x 11'-8", 1st |
| Family Room | 14'-8" x 16'-2", 1st |
| Range | Gas Range |
| Oven | Convection Oven, Electric Oven |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Prewired for Alarm System |
| Energy Feature | Attic Fan, Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat |
| Kitchen Description | Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry, Walk-in Pantry |
| Room Description | 1 Living Area, Family Room, Home Office/Study, Kitchen/Dining Combo, Utility Room in House |
| Exterior | Sprinkler System |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water, Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | North |