|
14118 Saint Marys Ln
Houston, TX 77079
|
|
For Sale
$865,000
5
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,976
Built
Sqft./Appraisal District
7,386
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Exceptional one-story in desirable Nottingham West, thoughtfully remodeled from top to bottom over the past five years, this designer’s own home showcases remarkable attention to detail & refined style throughout. Extensive improvements include generator, updated electrical, windows, underground sewer line, whole-house water filtration, new driveway & patio + more. The open floorplan lends itself to family or friends with a spacious family room featuring a vaulted ceiling & electric fireplace open to the kitchen. The chef’s kitchen offers a massive island, quartz countertops, 6 burner gas cooktop & KitchenAid appliances. The primary suite features a walk-in closet & spa-inspired bath w/soaking tub & oversized shower. Two secondary bedrooms share an updated full bath. The landscaped backyard provides a polished outdoor setting w/room to relax or entertain. Every detail reflects thoughtful design & quality craftsmanship—this is a truly exceptional home that stands out at every turn. |
|
| MLS# | 8946747 |
| List Price | $865,000 ($438/Sqft.) |
| Listing Status | Under Contract - OP |
| Address | 14118 Saint Marys Ln |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77079 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Nottingham West R/P (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 4 BLK 10 NOTTINGHAM WEST SEC 3 R/P |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Detached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,976 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1965 /Appraisal District |
| Lot Size | 7,386 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $820 / Annually |
| Key Map© | 489A |
| Market Area | Memorial West |
| Dining | 13'10"x11'10", 1st |
| Kitchen | 25'11"x10'3", 1st |
| Primary Bedroom | 15'x13', 1st |
| Bedroom | 12'x10'8", 1st |
| Bedroom | 11'8"x11'8", 1st |
| Utility Room Desc | 15'11"x5'10", 1st |
| Utility Room Desc | 15'11"x5'10", 1st |
| Family Room | 15'11"x14'11", 1st |
| Fireplace | 1/Electric Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Double Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Engineered Wood, Stone, Tile |
| Countertop | Quartz, Marble |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Double Sinks, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Alarm System - Owned, High Ceiling, Prewired for Alarm System, Refrigerator Included, Vaulted Ceiling, Water Softener - Owned, Window Coverings, Wine/Beverage Fridge |
| Energy Feature | Digital Program Thermostat, Generator, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows, North/South Exposure, Tankless/On-Demand H2O Heater |
| Ice Maker | Yes |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pot Filler, Pots/Pans Drawers, Soft Closing Cabinets, Under Cabinet Lighting |
| Room Description | Family Room, Formal Dining, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Patio/Deck, Sprinkler System |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Controlled Access | Automatic Gate |
| Front Door Face | South |
| Garage Carport | Additional Parking, Auto Driveway Gate, Auto Garage Door Opener, Single-Wide Driveway |
| Subdivision Name | Nottingham West |
| County | Harris |
| Zip Code | 77079 |
| Single Family Properties | 349 |
| Average Bedrooms | 3.64 |
| Average Baths | 2.55 |
| Median Sqft. | 1,920 |
| Median Lot SqFt. | 7,697 |
| Median Year Built | 1965 |
| Median Appraised Value | $529,500 |
| Neighborhood Value Range | $466 - $1251 K |
| Median Price / Sqft. | $312.12 |