|
2005 Sunset Terrace Ln
Pearland, TX 77089
|
|
For Sale
$350,000
1
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,846
Built
Sqft./Appraisal District
6,875
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Welcome to this beautifully maintained 3-bedroom, 2-bath home offering both comfort and style. With no neighbors next door or across the street, the location is extremely peaceful. Inside, you'll find a tiled entry leading to a dining room or flex space, complemented with high ceilings that enhance the open feel throughout. The kitchen is well-appointed with granite countertops, abundant cabinet and counter space and a breakfast bar. The spacious living area is filled with natural light, making it ideal for both everyday living and entertaining. The primary suite offers a well-designed bathroom with dual sinks, ample storage, a relaxing garden tub, separate shower, and a generous walk-in closet. Step out back to a generous yard waiting for your customization. Additional highlights include an indoor utility room and built-in cubbies for organization. Located with easy access to the Sam Houston Tollway and I-45, this home provides a convenient commute to NRG Stadium and downtown Houston. |
|
| MLS# | 73384669 |
| List Price | $350,000 ($190/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2005 Sunset Terrace Ln |
| City | Pearland |
| State | TX |
| Zip Code | 77089 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Encalve at Highland Glen (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 10 BLK 2 ENCLAVE AT HIGHLAND GLEN SEC 3 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,846 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2015 /Appraisal District |
| Lot Size | 6,875 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $798 / Annually |
| Market Area | Pearland |
| Living | 17'2" x 15'6", 1st |
| Dining | 12'2" x 12'7", 1st |
| Primary Bedroom | 11'7 x 14'8", 1st |
| Bedroom | 15'6 x 9'11", 1st |
| Bedroom | 11'9 x 10'3", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Alarm System - Owned, Crown Molding, Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Refrigerator Included, Vaulted Ceiling |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Insulation - Spray-Foam |
| Ice Maker | Yes |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Split Plan, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room, Pantry |
| Room Description | 1 Living Area, Entry, Formal Dining, Formal Living, Home Office/Study, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Porch |
| Exterior Type | Brick, Cement Board, Stone |
| Area Pool | No |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Greenbelt, Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | Northwest |
| Garage Carport | Auto Garage Door Opener, Double-Wide Driveway |
| Subdivision Name | Enclave Of Hlnd Glen |
| County | Harris |
| Zip Code | 77089 |
| Single Family Properties | 186 |
| Average Bedrooms | 3.69 |
| Average Baths | 3.01 |
| Median Sqft. | 2,660 |
| Median Lot SqFt. | 8,136 |
| Median Year Built | 2015 |
| Median Appraised Value | $410,882 |
| Neighborhood Value Range | $351 - $489 K |
| Median Price / Sqft. | $162.81 |