|
21 Sandelwood Trl Trl
Beaumont, TX 77706
|
|
For Sale
$285,000
1
Day(s) on Market
2 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,024
Built
Sqft./Appraisal District
|
| Imagine mornings in Sandelwood Trail: Two serene primary suites offering private retreats for couples or a multi-gen layout, while guestsuse the apartment above the garage as a discreet suite, home office, or hobby room. Gather in the living room with a fireplace and built-in bookcases and high ceilings - setting the scene for cozy reading, movie nights, or intimate conversation. Columns frame a formaldining area perfect for holiday dinners. The kitchen with island and adjacent breakfast area keep the cook connected to conversation; anearby half bath adds convenience for guests. Inside utility simplifies daily routines. Outside, a covered patio and courtyard will invite alfresco dining, morning coffee, or container gardens; a small atrium like space offers a private nook for yoga or quiet reflection. Thiscustom garden home blends flexible living, entertaining elegance, and outdoor serenity for a life well-balanced in a welcomingcommunity. Sunrise and Sunset Walks Welcome! |
|
| MLS# | 5335149 |
| List Price | $285,000 ($141/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 21 Sandelwood Trl Trl |
| City | Beaumont |
| State | TX |
| Zip Code | 77706 |
| County | Jefferson County |
| Subdivision | Sandelwood Tr |
| Legal Description | Sandelwood Trail L21 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 2 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1.5 |
| Building Size | 2,024 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1998 /Appraisal District |
| Maintenance Fee | $250 / Quarterly |
| Living | 19' 3" x 19' 2", 1st |
| Dining | 13' 2" x 11' 1", 1st |
| Kitchen | 11' 6" x 10' 1", 1st |
| Breakfast | 10' x 10' 1", 1st |
| Primary Bedroom | 15' 5" x 12', 1st |
| Bedroom | 10' 7" x 14' 9", 1st |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Cleared |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |