|
4102 Erie St
Houston, TX 77087
|
|
For Sale
$200,000
3
Day(s) on Market
3 Bedrooms
1 Full Bath(s)
Single-Family
1,351
Built
Sqft./Appraisal District
12,900
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Welcome to this charming 3 bedroom, 1 bath home on a spacious 12,900 sq ft lot. Recently updated kitchen with modern finishes, ideal for everyday living and entertaining. Enjoy peace of mind with a 2 year old roof. Functional layout with comfortable living spaces and plenty of natural light. Large lot offers endless possibilities for outdoor gatherings, gardening, or future expansion. Great opportunity for first-time buyers, investors, or those seeking space and potential. Don't miss out on this gem! |
|
| MLS# | 46213232 |
| List Price | $200,000 ($148/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 4102 Erie St |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77087 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Park Place (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 11 BLK 21 PARK PLACE |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 1 Full Bath(s) |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,351 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1921 /Appraisal District |
| Lot Size | 12,900 Sqft/Appraisal District |
| LP / Acre | $675,447 / Acre |
| Key Map© | 535T |
| Market Area | Hobby Area |
| Primary Bedroom | 13'6" x 13'11", 1st |
| Bedroom | 9'9" x 11'2", 1st |
| Bedroom | 11'3 x 10'2", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Gas |
| Exterior Type | Wood |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Corner |
| Water Sewer | Public Sewer |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | North |
| Garage Carport | Additional Parking |
| Subdivision Name | Park Place - Houston |
| County | Harris |
| Zip Code | 77087,77017 |
| Single Family Properties | 396 |
| Average Bedrooms | 3.19 |
| Average Baths | 1.82 |
| Median Sqft. | 1,540 |
| Median Lot SqFt. | 11,250 |
| Median Year Built | 1939 |
| Median Appraised Value | $203,828 |
| Neighborhood Value Range | $135 - $327 K |
| Median Price / Sqft. | $166.98 |