|
5611 Claymore Meadow Ln
Spring, TX 77389
|
|
For Sale
$399,000
3
Day(s) on Market
4 Bedrooms
3 Full Bath(s)
Single-Family
2,234
Built
Sqft./Appraisal District
6,412
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Beautifully maintained one-owner, one-story home with NO back neighbors and NO flooding ever! Make Hampton Creek your new neighborhood with it's amazing proximity to highway 99, all The Woodlands has to offer, close to Creekside and sidewalks!! This all brick home with four bedrooms, three full baths and a study with great closet space is ready for its new owners! Tile floors flow seamlessly throughout living spaces, neutral color scheme is sure to fit any taste preference, stainless appliances, 2" blinds throughout, drapery in bedrooms, tankless water heater located in garage, wifi sprinkler system, fully fenced yard and SO much more! Schedule your private showing today! |
|
| MLS# | 45984976 |
| List Price | $399,000 ($179/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 5611 Claymore Meadow Ln |
| City | Spring |
| State | TX |
| Zip Code | 77389 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Hampton Creek (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 2 BLK 2 HAMPTON CREEK SEC 4 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 - 5 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 2,234 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2018 /Appraisal District |
| Lot Size | 6,412 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $1,096 / Annually |
| Market Area | Spring/Klein |
| Primary Bedroom | 16'11" x 14'5", 1st |
| Bedroom | 12'2" x 14'11", 1st |
| Bedroom | 11'4" x 13'4", 1st |
| Bedroom | 11'4" x 12'7", 1st |
| Home Office/Study | 13' x 10'8", 1st |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Bathroom Description | Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, En-Suite Bath, Walk-In Closet |
| Room Description | Home Office/Study, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Fully Fenced, Patio/Deck, Porch, Sprinkler System |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot, Wooded |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Subdivision Name | Hampton Crk |
| County | Harris |
| Zip Code | 77389 |
| Single Family Properties | 503 |
| Average Bedrooms | 3.74 |
| Average Baths | 2.63 |
| Median Sqft. | 2,192 |
| Median Lot SqFt. | 7,197 |
| Median Year Built | 2017 |
| Median Appraised Value | $345,399 |
| Neighborhood Value Range | $297 - $406 K |
| Median Price / Sqft. | $165.26 |