|
5306 Thorngate Ct
Katy, TX 77494
|
|
For Sale
$334,500
5
Day(s) on Market
2 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,561
Built
Sqft./Appraisal District
4,225
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Well-maintained 2-bedroom home in Heritage Grand, a sought-after 55+ community in Cinco Ranch. Thoughtfully designed open floor plan with spacious living and dining areas connected seamlessly to an updated kitchen featuring white cabinetry, stainless appliances, gas range, and breakfast bar. Engineered hardwood flooring runs throughout main living areas, adding warmth and durability. Private primary suite offers large bedroom, walk-in closet, and en-suite bath with jetted tub, separate shower, dual sinks, and private water closet. Secondary bedroom and full bath are well separated, providing ideal privacy for guests. Covered patio overlooks a low-maintenance backyard, perfect for relaxing mornings. Major update: ROOF replaced in 2024—providing peace of mind compared to many homes with aging roofs. Heritage Grand dues includes front yard & sprinkler maintenance, CABLE, WIFI, exterior house paint, front door refinishing & more. Cinco Ranch Recreation is included - making for easy living. |
|
| MLS# | 43101918 |
| List Price | $334,500 ($214/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 5306 Thorngate Ct |
| City | Katy |
| State | TX |
| Zip Code | 77494 |
| County | Fort Bend County |
| Subdivision | Heritage Grand (View subdivision price trend) |
| Legal Description | CINCO RANCH WEST SEC 24, BLOCK 3, LOT 15 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 2 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,561 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2004 /Appraisal District |
| Lot Size | 4,225 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $358 / Monthly |
| Key Map© | 485X |
| Market Area | Katy - Southwest |
| Living | 15'1" x 20'2", 1st |
| Dining | 12'2" x 14'3", 1st |
| Kitchen | 17'4" x 11'!!", 1st |
| Primary Bedroom | 13" x 16', 1st |
| Bedroom | 16'11" x 14'3", 1st |
| Utility Room Desc | 10'1" x 6'11", 1st |
| Primary Bath | 9'3" x 9'7", 1st |
| Bath | 8'8" x 5'6", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Freestanding Range, Gas Range |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Engineered Wood, Tile |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Jetted Tub, Primary Bath: Separate Shower, Secondary Bath(s): Double Sinks, Secondary Bath(s): Separate Shower |
| Interior | Crown Molding, Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Refrigerator Included, Window Coverings |
| Energy Feature | Ceiling Fans |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Down, All Bedrooms Down, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room, Pantry, Second Sink, Walk-in Pantry |
| Room Description | 1 Living Area, Living Area - 1st Floor, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Fully Fenced, Private Driveway, Side Yard |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Cul-De-Sac |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water, Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | Northeast |
| Subdivision Name | Cinco Ranch West |
| County | Fortbend |
| Zip Code | 77494 |
| Single Family Properties | 3,241 |
| Average Bedrooms | 3.69 |
| Average Baths | 3.10 |
| Median Sqft. | 2,663 |
| Median Lot SqFt. | 8,255 |
| Median Year Built | 2004 |
| Median Appraised Value | $449,489 |
| Neighborhood Value Range | $320 - $694 K |
| Median Price / Sqft. | $182.49 |