|
29230 Dandelion Sky Dr
Waller, TX 77484
|
|
For Sale
$276,900
3
Day(s) on Market
4 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,582
Built
Sqft./Builder
6,998
Lot
Sqft./Other
|
| The Bridgeport brings everything together in one comfortable, convenient single-story floor plan. Centered around an airy, open kitchen that overlooks a dining room and a great room, the main living area is spacious and inviting. The lavish primary suite boasts a private bath with a walk-in shower, dual vanities, and a walk-in closet. Adjacent, you’ll find three additional bedrooms, offering ample space for rest and relaxation. |
|
| MLS# | 39350665 |
| List Price | $276,900 ($175/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 29230 Dandelion Sky Dr |
| City | Waller |
| State | TX |
| Zip Code | 77484 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Sanford Farms |
| Legal Description | Lot 1, Block 2, Section 1 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,582 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Ranch |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 6,998 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $600 / Annually |
| Market Area | Waller |
| Primary Bedroom | 13'-9.5" x 14', 1st |
| Bedroom | 10'-0" x 10'-0", 1st |
| Bedroom | 10' x 10'-2", 1st |
| Bedroom | 9'-11" x 10'-2", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Electric Range |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Primary Bath: Separate Shower, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Prewired for Alarm System |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows, Insulation - Batt, Insulation - Other |
| Bedroom Description | Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room, Pantry |
| Room Description | Family Room, Gameroom Up, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Patio/Deck |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Market Area Name | Waller |
| Home For Sales | 859 |
| Average List Price | $399,600 |
| Average Bedrooms | 3.35 |
| Average Baths | 2.30 |
| Average Sqft | 2,286 |
| Average Price/Sqft | $173.50 |
| Home For Lease | 162 |
| Average Lease | $1,629 |
| Average Lease/Sqft | $1.52 |