|
1337 Coastal Dr
Dayton, TX 77535
|
|
For Sale
$401,900
4
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,447
Built
Sqft./Builder
30,000
Lot
Sqft./Survey
|
| The two-story Lassen floor plan opens with an inviting porch entry that leads past private study and a powder room. An impressive open kitchen with a center island is adjacent and flows into a dining area and an airy great room, creating the perfect space for entertaining and everyday living. The owner’s suite is conveniently located on the main level and offers a walk-in closet and a private bath with dual vanities and a walk-in shower. Upstairs, there are two bedrooms and a bath, as well as a versatile loft space. |
|
| MLS# | 37857086 |
| List Price | $401,900 ($164/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 1337 Coastal Dr |
| City | Dayton |
| State | TX |
| Zip Code | 77535 |
| County | Liberty County |
| Subdivision | Encino Estates |
| Legal Description | Lot 18, Block 3, Section 4 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,447 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 30,000 Sqft/Survey |
| LP / Acre | $583,559 / Acre |
| Maintenance Fee | $400 / Annually |
| Market Area | Dayton |
| Game Room | 12'-3" x 17'- 1, 1st |
| Primary Bedroom | 13'-6" x 14'-0", 1st |
| Bedroom | 13'-1" x 11'-7", 2nd |
| Bedroom | 12'-9" x 11'-7", 2nd |
| Home Office/Study | 12'-9" x 12'-0", 2nd |
| Dishwasher | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Double Sinks |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, HVAC>13 SEER, Insulated/Low-E windows, Insulation - Blown Fiberglass, Radiant Attic Barrier, Tankless/On-Demand H2O Heater |
| Bedroom Description | Primary Bed - 1st Floor |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room |
| Room Description | Family Room, Gameroom Down, Home Office/Study, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Market Area Name | Dayton |
| Home For Sales | 794 |
| Average List Price | $349,928 |
| Average Bedrooms | 3.57 |
| Average Baths | 2.28 |
| Average Sqft | 2,079 |
| Average Price/Sqft | $168.38 |
| Home For Lease | 34 |
| Average Lease | $1,986 |
| Average Lease/Sqft | $1.29 |