|
2950 County Road 4375
Woodville, TX 75979
|
|
For Sale
$449,000
4
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,756
Built
Sqft./Appraisal District
140,001
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Enjoy this beautiful country retreat with modern farmhouse style, nestled on a serene, tree-lined property. Inside, you’ll find an open-concept layout with high ceilings, polished concrete floors, and a stunning stone fireplace that anchors the living space. The kitchen is a showstopper with a large island, custom cabinetry, quartz countertops, stainless appliances, and designer lighting—perfect for entertaining. Spacious bedrooms and thoughtfully designed bathrooms offer comfort and style throughout. The mudroom/laundry space adds everyday convenience. Step outside to enjoy a beautiful outdoor living space, the peaceful acreage, mature trees, long gravel drive, large shop with roll-up doors, and a unique silo gazebo, ideal for relaxing or hosting. A perfect blend of charm, function, and privacy. |
|
| MLS# | 33377628 |
| List Price | $449,000 ($256/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2950 County Road 4375 |
| City | Woodville |
| State | TX |
| Zip Code | 75979 |
| County | Tyler County |
| Subdivision | A0502 |
| Legal Description | A0502 J. J. PEMBERTON,ACRES 1.25 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,756 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Farmhouse |
| Year Built | 2022 /Seller |
| Lot Size | 3.21 Lot Acres/Appraisal District |
| LP / Acre | $139,701 / Acre |
| Market Area | Tyler County |
| Living | 26'7" x 14'3", 1st |
| Primary Bedroom | 13'2" x 15'4", 1st |
| Bedroom | 12'6" x 11", 1st |
| Bedroom | 12'6" x 11", 1st |
| Utility Room Desc | 14'9" x 8", 1st |
| Fireplace | 2/Wood Burning Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Concrete |
| Interior | High Ceiling |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down |
| Kitchen Description | Walk-in Pantry |
| Room Description | 1 Living Area |
| Exterior Type | Wood |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Cleared |
| Water Sewer | Septic Tank, Well |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Garage Carport | Workshop |
| Market Area Name | Tyler County |
| Home For Sales | 365 |
| Average List Price | $260,554 |
| Average Bedrooms | 3.04 |
| Average Baths | 2.02 |
| Average Sqft | 1,695 |
| Average Price/Sqft | $159.47 |
| Home For Lease | 3 |
| Average Lease | $1,200 |
| Average Lease/Sqft | $1.30 |