|
2950 Pitzlin St
Houston, TX 77023
|
|
For Sale
$339,900
4
Day(s) on Market
3 Bedrooms
3 Full Bath(s)
Single-Family
1,671
Built
Sqft./Builder
1,591
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Discover Vecino Homes' largest community—The Delafield Project—featuring 18 homes in a privately gated setting just minutes from U of H, the Medical Center, East River, and Downtown. 3 outdoor spaces—two for pets and one for people—featuring a built-in outdoor grill. Designed by Viarq Designers, who have taken the market by storm with interior designs. ALL NEW dramatic split-level design that features the living room on the bottom half, showcasing two-story ceilings, with an upper level showcasing a stunning kitchen and dining area that truly overlooks the living room. The chef's kitchen features state-of-the-art stainless steel appliances, waterfall island, flat-panel European cabinetry, and low-maintenance SPC flooring. The first secondary bedroom is located next to the kitchen area, perfect for a guest/office space. The 3rd-floor primary suite boasts vaulted ceilings, a walk-in closet, dual sinks, an oversized shower with tub, extended shampoo niche. Welcome home! |
|
| MLS# | 32643764 |
| List Price | $339,900 ($203/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2950 Pitzlin St |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77023 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Vecino Homes/Delafield |
| Legal Description | LT 1 BLK 1 VECINO HOMES AT DELAFIELD |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 3 |
| Building Size | 1,671 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 2025 /Builder |
| Lot Size | 1,591 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $150 / Monthly |
| Market Area | University Area |
| Living | 15'7"x12'4", 1st |
| Primary Bedroom | 15'5"x13'1", 3rd |
| Bedroom | 13x11'10", 3rd |
| Bedroom | 10'3"x11'3", 2nd |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Vinyl Plank |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | High Ceiling, Prewired for Alarm System |
| Energy Feature | High-Efficiency HVAC, Insulated Doors, Insulated/Low-E windows, Radiant Attic Barrier |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | 1 Bedroom Down - Not Primary BR, Primary Bed - 3rd Floor, Split Plan, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Island w/ Cooktop, Kitchen open to Family Room, Soft Closing Cabinets, Soft Closing Drawers |
| Room Description | 1 Living Area, Entry, Family Room, Guest Suite, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 2nd Floor, Utility Room in House |
| Exterior Type | Cement Board |
| Area Pool | No |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | East |
| Garage Size | 19x12 |
| Market Area Name | University Area |
| Home For Sales | 688 |
| Average List Price | $336,166 |
| Average Bedrooms | 2.87 |
| Average Baths | 2.11 |
| Average Sqft | 1,772 |
| Average Price/Sqft | $188.56 |
| Home For Lease | 345 |
| Average Lease | $2,034 |
| Average Lease/Sqft | $1.34 |