|
2212 Dennis St
Houston, TX 77004
|
|
For Sale
$475,000
4
Day(s) on Market
3 Bedrooms
3 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,002
Built
Sqft./Builder
1,587
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| SELLING OUT FAST! ONLY 1 LEFT! Unveil the wonders of Dennis Collection, a distinguished development by Aspen Grey Homes, featuring 15 stunning new freestanding residences. Embrace the allure of this charming community as your new haven with quick access to major freeways, exquisite dining options, tranquil parks, essential grocery stores, and beyond. Ideally situated near the dynamic cores of Downtown, Midtown, the Museum District, and the esteemed Texas Medical Center. Each residence is crafted with meticulous attention to detail, showcasing a grand ROOF TOP TERRACE with downtown views, a spacious BALCONY, perfect for relaxing and enjoying the vibrant surroundings, quartz counters, sophisticated engineered wood floors, and a quaint flex space that can be tailored to your unique needs. ***PHOTOS ARE OF ONE OF OUR SOLD UNITS. |
|
| MLS# | 31479989 |
| List Price | $475,000 ($237/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2212 Dennis St |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77004 |
| County | Harris County |
| Subdivision | EAST DENNIS DEVELOPMENT SOUTH |
| Legal Description | LT 5 BLK 1 EAST DENNIS DEVELOPMENT SOUTH |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 3 |
| Building Size | 2,002 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 2025 /Builder |
| Lot Size | 1,587 Sqft/Appraisal District |
| Market Area | University Area |
| Living | 13' 10" X 16'6", 2nd |
| Dining | 8" X 12'2", 2nd |
| Kitchen | 16'2" X 8' 10", 2nd |
| Primary Bedroom | 16' X 12' 4", 3rd |
| Bedroom | 11'6" X 8'6", 1st |
| Bedroom | 12' 6 X 12' 8", 3rd |
| Extra Room | 7' X 5' 4", 2nd |
| Utility Room Desc | 3rd |
| Primary Bath | 9' X 12' 4", 3rd |
| Bath | 1st |
| Bath | 2nd |
| Bath | 3rd |
| Exterior Porch/Balcony | 20' X 12' 4", 4th |
| Exterior Porch/Balcony | 18' X 7' 8", 2nd |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas, Zoned |
| Cooling | Central Electric, Zoned |
| Floors | Engineered Wood, Tile |
| Countertop | QUARTZ |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Prewired for Alarm System |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, HVAC>15 SEER, Insulated Doors, Insulated/Low-E windows, Insulation - Batt, Tankless/On-Demand H2O Heater |
| Bedroom Description | 1 Bedroom Down - Not Primary BR, En-Suite Bath, Primary Bed - 3rd Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Soft Closing Cabinets, Soft Closing Drawers, Under Cabinet Lighting, Walk-in Pantry |
| Room Description | 1 Living Area, Entry, Home Office/Study, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 2nd Floor, Living/Dining Combo, Utility Room in House |
| Exterior | Balcony, Exterior Gas Connection, Porch, Rooftop Deck, Side Yard |
| Exterior Type | Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Patio Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Market Area Name | University Area |
| Home For Sales | 688 |
| Average List Price | $336,166 |
| Average Bedrooms | 2.87 |
| Average Baths | 2.11 |
| Average Sqft | 1,772 |
| Average Price/Sqft | $188.56 |
| Home For Lease | 345 |
| Average Lease | $2,034 |
| Average Lease/Sqft | $1.34 |