|
212 E 24th St
Houston, TX 77008
|
|
For Sale
$1,949,990
4
Day(s) on Market
5 Bedrooms
5 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
4,252
Built
Sqft./Builder
5,300
Lot
Sqft./Survey
|
| Stunning new construction in the Heights offering 4,252 sq ft of refined living with 5 beds, 5.5 baths, interiors curated for modern luxury — walking distance to Halbert Park, coffee shops and farmers market. Gourmet kitchen features inset custom white oak cabinetry, Thermador appliances, quartzite countertops, paneled 54" refrigerator and wine/beverage coolers. Formal dining and sun-lit breakfast nook complement a spacious living room anchored by a custom fireplace and built-ins. 1st floor study may serve as guest suite. A 16' slider opens to a covered patio primed for outdoor kitchen, with a pool-ready backyard perfect for entertaining. Upstairs, the grand primary suite offers a lavish bath with 72" tub, dual shower/vanities and an oversized walk-in closet connecting to the laundry room, game room and 4 beds w ensuite baths. European oak hardwoods, 11' ceilings, level 5 drywall, steel exterior doors, arched doorways, plaster finishes, elevator-ready. 5.25% rate available. Compl. July |
|
| MLS# | 29120139 |
| List Price | $1,949,990 ($459/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 212 E 24th St |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77008 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Houston Heights (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 11 BLK 2 MILROY PLACE |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 5 Bedroom(s) |
| Bath | 5 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 4,252 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Craftsman,Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 5,300 Sqft/Survey |
| Market Area | Heights/Greater Heights |
| Living | 19' x 25', 1st |
| Dining | 14' x 13'8", 1st |
| Kitchen | 17' x 14'2", 1st |
| Primary Bedroom | 19'2" x 16', 2nd |
| Bedroom | 15' x 12', 2nd |
| Bedroom | 13' x 12'10", 2nd |
| Bedroom | 13' x 14", 2nd |
| Bedroom | 12' x 13'8", 1st |
| Fireplace | 1 |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Heating | Central Electric, Central Gas |
| Cooling | Central Electric, Central Gas |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Soaking Tub |
| Ice Maker | Yes |
| Bedroom Description | 1 Bedroom Down - Not Primary BR |
| Kitchen Description | Butler Pantry, Pantry, Soft Closing Drawers, Under Cabinet Lighting, Walk-in Pantry |
| Room Description | Breakfast Room, Butlers Pantry, Formal Dining, Formal Living, Gameroom Up, Living Area - 1st Floor |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Area Pool | No |
| Private Pool | Yes |
| Lot Description | Cleared |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Private Pool Desc | Gunite, In Ground |
| Subdivision Name | Milroy Place |
| County | Harris |
| Zip Code | 77008 |
| Single Family Properties | 109 |
| Average Bedrooms | 2.81 |
| Average Baths | 2.10 |
| Median Sqft. | 1,128 |
| Median Lot SqFt. | 5,200 |
| Median Year Built | 1920 |
| Median Appraised Value | $583,757 |
| Neighborhood Value Range | $478 - $1175 K |
| Median Price / Sqft. | $415.73 |