|
14822 Mission Ave
Mont Belvieu, TX 77523
|
|
For Sale
$399,990
3
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,079
Built
Sqft./Builder
6,500
Lot
Sqft./Other
|
| ZONED TO BARBERS HILL ISD! Embrace the beauty of living in the Cheyenne home plan, where sunlight and stunning views are integral to the design. This thoughtfully crafted single-story residence features an owner’s suite surrounded by windows, allowing for a serene retreat that opens onto a spacious covered patio. The heart of this home lies in its open layout, seamlessly connecting the family room to the gourmet kitchen. The kitchen is perfect for culinary adventures and entertaining, highlighted by a charming breakfast nook bathed in natural light from three large windows. The Cheyenne offers a harmonious blend of elegance and functionality, making it ideal for those seeking comfort and sophistication in a modern living space. Featuring the Timeless 2.0 Collection by Ashton Woods, this home is a highlight of Blue Heron Estates. |
|
| MLS# | 27433964 |
| List Price | $399,990 ($192/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 14822 Mission Ave |
| City | Mont Belvieu |
| State | TX |
| Zip Code | 77523 |
| County | Chambers County |
| Subdivision | Blue Heron Estates |
| Legal Description | 103/01/02 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 2,079 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 6,500 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $800 / Annually |
| Market Area | Chambers County West |
| Kitchen | 12'1" x 14'0", 1st |
| Primary Bedroom | 15'6" x 14'6", 1st |
| Bedroom | 10'11" x 11'1", 1st |
| Bedroom | 11'8" x 10'1", 1st |
| Home Office/Study | 14'0" x 11'0", 1st |
| Family Room | 22'7" x 15'8", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Freestanding Range, Gas Range |
| Oven | Freestanding Oven, Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Countertop | Quartz |
| Interior | Fire/Smoke Alarm, Formal Entry/Foyer, High Ceiling |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows |
| Ice Maker | No |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck |
| Exterior Type | Brick, Stone |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Corner, Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Garage Carport | Auto Garage Door Opener |
| Market Area Name | Chambers County West |
| Home For Sales | 474 |
| Average List Price | $491,855 |
| Average Bedrooms | 3.85 |
| Average Baths | 2.65 |
| Average Sqft | 2,590 |
| Average Price/Sqft | $191.33 |
| Home For Lease | 31 |
| Average Lease | $2,513 |
| Average Lease/Sqft | $1.25 |