|
3979 County Road 962b
Alvin, TX 77511
|
|
For Sale
$435,000
4
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,786
Built
Sqft./Appraisal District
56,628
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Beautifully updated and sitting on 1.3 acres of UNRESTRICTED land, this 3-bed, 2-bath home with a 2-car garage gives you room to live, work, and play. Bring your animals, build what you want, and take advantage of the 14x28 metal building for your workshop, toys, or business setup. Properties with this much freedom don’t hit the market often. |
|
| MLS# | 24901132 |
| List Price | $435,000 ($244/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 3979 County Road 962b |
| City | Alvin |
| State | TX |
| Zip Code | 77511 |
| County | Brazoria County |
| Subdivision | Midas Estates (View subdivision price trend) |
| Legal Description | MIDAS ESTATES (A0413 A C H & B R R) LOT 29-30 ACRES 1.3 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,786 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Ranch |
| Year Built | 1977 /Appraisal District |
| Lot Size | 1.30 Lot Acres/Appraisal District |
| LP / Acre | $334,615 / Acre |
| Key Map© | 694V |
| Market Area | Alvin Area |
| Living | 18x13, 1st |
| Dining | 11x10, 1st |
| Kitchen | 17x10, 1st |
| Primary Bedroom | 18x16, 1st |
| Bedroom | 11x11, 1st |
| Bedroom | 11x12, 1st |
| Utility Room Desc | 8x7, 1st |
| Fireplace | 1 |
| Range | Gas Range |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Septic Tank |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Garage Carport | Double-Wide Driveway |
| Subdivision Name | Midas Estates |
| County | BRAZORIA |
| Zip Code | 77511 |
| Single Family Properties | 84 |
| Average Baths | 2.36 |
| Median Sqft. | 1,863 |
| Median Lot SqFt. | 32,583 |
| Median Year Built | 1982 |
| Median Appraised Value | $285,255 |
| Neighborhood Value Range | $152 - $440 K |
| Median Price / Sqft. | $258.41 |