|
14631 Pebble Meadow Ct
Cypress, TX 77429
|
|
For Sale
$364,995
6
Day(s) on Market
4 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,399
Built
Sqft./Appraisal District
5,307
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Freshly remodeled in June 2025, this cul-de-sac home in Cypress Mill Park offers standout space, style, & updates! Move-in ready 2-story Ryland home features a flexible 4-bedroom layout w/ a first-floor primary suite, formal dining that can also serve as a study or sitting room, spacious family room w/ custom tile wall & gas log fireplace, breakfast area, in-house utility, & large upstairs game room. Recent finishes include LVP flooring through much of the home, updated tile in both full baths, & carpet in the 3 upstairs bedrooms. The kitchen shines w/ soft-close cabinets, return crown, 3cm quartz counters, backsplash, new appliances, sink, faucet, & garbage disposal. July 2025 motorized UV zebra shades, custom paint throughout, updated Pex plumbing, updated lighting & fixtures, stamped concrete patio, fenced backyard, new gutters, & 2022 A/C serviced in April 2026 adds even more value. Enjoy area pool & gym access near Target, Home Depot, Costco, dining, parks, & Hwy 290. |
|
| MLS# | 23180682 |
| List Price | $364,995 ($152/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 14631 Pebble Meadow Ct |
| City | Cypress |
| State | TX |
| Zip Code | 77429 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Cypress Mill Park (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 41 BLK 8 CYPRESS MILL PARK SEC 2 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,399 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 2002 /Appraisal District |
| Lot Size | 5,307 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $765 / Annually |
| Key Map© | 327W |
| Market Area | Cypress North |
| Living | 18x16, 1st |
| Den | 14x13, 1st |
| Game Room | 25x17, 2nd |
| Dining | 14x9, 1st |
| Kitchen | 14x12, 1st |
| Primary Bedroom | 18x15, 1st |
| Bedroom | 13x13, 2nd |
| Bedroom | 13x11, 2nd |
| Bedroom | 13x12, 2nd |
| Utility Room Desc | 10x6, 1st |
| Primary Bath | 9x8, 1st |
| Bath | 8x6, 2nd |
| Fireplace | 1/Gaslog Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Countertop | Quartz 3cm |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo, Vanity Area |
| Interior | Alarm System - Owned, Fire/Smoke Alarm, Formal Entry/Foyer, Prewired for Alarm System, Window Coverings |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, Energy Star/CFL/LED Lights, High-Efficiency HVAC |
| Bedroom Description | En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room, Pantry, Pots/Pans Drawers |
| Room Description | 1 Living Area, Breakfast Room, Formal Dining, Gameroom Up, Home Office/Study, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 1st Floor, Living Area - 2nd Floor, Living/Dining Combo, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Fully Fenced, Patio/Deck, Porch |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Cul-De-Sac, Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Garage Carport | Double-Wide Driveway |
| Subdivision Name | Cypress Mill Park |
| County | Harris |
| Zip Code | 77429 |
| Single Family Properties | 753 |
| Average Bedrooms | 3.44 |
| Average Baths | 2.32 |
| Median Sqft. | 2,097 |
| Median Lot SqFt. | 6,698 |
| Median Year Built | 2002 |
| Median Appraised Value | $310,533 |
| Neighborhood Value Range | $278 - $351 K |
| Median Price / Sqft. | $160.58 |