|
1747 W 10th St
Freeport, TX 77541
|
|
For Sale
$179,900
3
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,644
Built
Sqft./Appraisal District
8,451
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Charming 3-bedrooms, 2-bath home offering two spacious living areas and a covered, enclosed patio—perfect for relaxing or entertaining. The property includes a washer, dryer, dishwasher, and a window unit in the large workshop. Both a large and small workshop are located in the backyard, presenting great potential for an in-law suite or additional living space. Conveniently situated near shopping, medical facilities, restaurants, and major highways. |
|
| MLS# | 13676589 |
| List Price | $179,900 ($109/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 1747 W 10th St |
| City | Freeport |
| State | TX |
| Zip Code | 77541 |
| County | Brazoria County |
| Subdivision | Freeport (View subdivision price trend) |
| Legal Description | FREEPORT BLK 189 LOT 27 (W/10') - LOT 28 (E/55') |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 - 4 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,644 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1960 /Appraisal District |
| Lot Size | 8,451 Sqft/Appraisal District |
| Key Map© | 911W |
| Market Area | Freeport |
| Living | 16 X 14, 1st |
| Dining | 10 X 10, 1st |
| Primary Bedroom | 14 X 12, 1st |
| Bedroom | 12 X 10, 1st |
| Bedroom | 12 X 10, 1st |
| Quarters/Guest House | 18 X 10, Other |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Electric Range |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Bathroom Description | Primary Bath: Separate Shower, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Fire/Smoke Alarm |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, Primary Bed - 1st Floor |
| Kitchen Description | Kitchen open to Family Room, Pantry, Pots/Pans Drawers |
| Room Description | Family Room, Quarters/Guest House, Utility Room in House |
| Exterior | Back Green Space, Back Yard, Covered Patio/Deck, Porch |
| Exterior Type | Cement Board, Wood |
| Area Pool | No |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Garage Carport | Workshop |
| Subdivision Name | Freeport |
| County | BRAZORIA |
| Zip Code | 77541 |
| Single Family Properties | 1,257 |
| Average Baths | 1.52 |
| Median Sqft. | 1,329 |
| Median Lot SqFt. | 7,000 |
| Median Year Built | 1945 |
| Median Appraised Value | $119,380 |
| Neighborhood Value Range | $78 - $184 K |
| Median Price / Sqft. | $102.36 |