|
10319 Collingswood Rd
La Porte, TX 77571
|
|
For Sale
$274,900
3
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
1,358
Built
Sqft./Appraisal District
9,960
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Welcome to Fairmont Park Subdivision, where comfort, convenience, and recreation come together. This beautifully maintained single-story brick home offers 3 bedrooms, 2 bathrooms, and a 2-car garage directly across from Fairmont Park. Inside, you will find numerous updates including solid wood flooring, tile flooring (2021), updated plumbing (2021), granite countertops (2021), and energy-efficient windows. A Carrier A/C system installed in 2021 helps keep the home cool during Texas summers. Step outside and enjoy the spacious backyard with a 23’ x 15’ covered patio, perfect for entertaining year-round. The backyard also features an additional approximately 250 sq. ft. bonus room with electricity and a half bath, ideal for a home office, game room, workshop, or guest retreat. Enjoy convenient access to community amenities including playgrounds, splash pad, baseball fields, basketball courts, pavilion areas, swimming pool, and ample parking. Schedule your private showing today. |
|
| MLS# | 13712543 |
| List Price | $274,900 ($202/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 10319 Collingswood Rd |
| City | La Porte |
| State | TX |
| Zip Code | 77571 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Fairmont Park Sec 01 (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 18 BLK 13 FAIRMONT PARK SEC 1 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,358 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1962 /Appraisal District |
| Lot Size | 9,960 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $40 / Annually |
| Key Map© | 579B |
| Market Area | La Porte/Shoreacres |
| Living | 17'8" x 11'8", 1st |
| Dining | 15' x 12', 1st |
| Kitchen | 12' x 9', 1st |
| Breakfast | 6'8" x 6', 1st |
| Primary Bedroom | 14' x 12', 1st |
| Bedroom | 12' x 11', 1st |
| Bedroom | 11'3" x 10'11", 1st |
| Primary Bath | 6'8" x 6', 1st |
| Bath | 7'8" x 7', 1st |
| Entry | 8' x 5', 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | No |
| Compactor | No |
| Microwave | No |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Wood |
| Countertop | Granite |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Insulation - Blown Fiberglass |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | Walk-In Closet |
| Room Description | Utility Room in Garage |
| Exterior | Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck |
| Exterior Type | Brick |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | South |
| Subdivision Name | Fairmont Park |
| County | Harris |
| Zip Code | 77571 |
| Single Family Properties | 589 |
| Average Bedrooms | 3.31 |
| Average Baths | 2.14 |
| Median Sqft. | 1,765 |
| Median Lot SqFt. | 9,600 |
| Median Year Built | 1965 |
| Median Appraised Value | $229,963 |
| Neighborhood Value Range | $186 - $279 K |
| Median Price / Sqft. | $137.23 |