|
8135 Allston Village Trl
The Woodlands, TX 77389
|
|
For Sale
$1,450,000
7
Day(s) on Market
5 Bedrooms
5 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
3,775
Built
Sqft./Builder
8,400
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Elevated living in the newest section of Creekside Park, The Woodlands. Custom designed 5 bed, 5.5 bath home offering a modern lap pool, outdoor kitchen and no back neighbors. Crafted with an open-concept layout, this home showcases soaring ceilings, expansive windows, and upscale finishes throughout. The chef-inspired kitchen features an oversized quartzite island, abundant cabinetry, designer lighting, and seamless flow into the living and dining areas, making it ideal for entertaining. The luxurious primary suite offers a spa-like bath with a Japanese bidet and dual vanities, a soaking tub, separate shower, and separate walk-in closets. Secondary bedrooms each provide privacy and comfort with en-suite baths. Flexible living spaces for a home office, game room, and media area, along with inviting indoor-outdoor living opportunities. Walking distance to shopping, dining, parks, and top-rated schools, this exceptional home blends sophistication, functionality, and everyday comfort. |
|
| MLS# | 39856493 |
| List Price | $1,450,000 ($384/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 8135 Allston Village Trl |
| City | The Woodlands |
| State | TX |
| Zip Code | 77389 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Enclave/The Woodlands (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 88 BLK 1 ENCLAVE AT THE WOODLANDS |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 5 Bedroom(s) |
| Bath | 5 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 3 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 3,775 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 2024 /Appraisal District |
| Lot Size | 8,400 Sqft/Appraisal District |
| Market Area | The Woodlands |
| Master Planned Community | The Woodlands |
| Living | 18' x 18'8", 1st |
| Game Room | 17'9 x 15'7", 2nd |
| Dining | 11'1" x 12'3", 1st |
| Kitchen | 11'1" x 18'10", 1st |
| Primary Bedroom | 19'5" x 14'6", 1st |
| Bedroom | 11'4" x 11'8", 1st |
| Bedroom | 11'6" x 20'1", 2nd |
| Bedroom | 11'6" x 20'5", 2nd |
| Bedroom | 10'10" x 16'7", 2nd |
| Home Office/Study | 10'11" x 12'8", 1st |
| Media Room | 19'6" x 11'8", 2nd |
| Fireplace | 1/Electric Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Bathroom Description | Bidet, Full Secondary Bathroom Down, Half Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo, Vanity Area |
| Interior | Alarm System - Owned, Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Water Softener - Owned |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, Insulated/Low-E windows, North/South Exposure |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Down, 3 Bedrooms Up, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry, Soft Closing Drawers, Under Cabinet Lighting, Walk-in Pantry |
| Room Description | Family Room, Formal Dining, Home Office/Study, Living Area - 1st Floor, Living Area - 2nd Floor, Media, Utility Room in House |
| Exterior | Back Green Space, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Outdoor Kitchen |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | Yes |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | South |
| Private Pool Desc | In Ground |
| Subdivision Name | Enclave At Woodlands |
| County | Harris |
| Zip Code | 77389 |
| Single Family Properties | 144 |
| Average Bedrooms | 4.38 |
| Average Baths | 3.84 |
| Median Sqft. | 3,234 |
| Median Lot SqFt. | 7,799 |
| Median Year Built | 2023 |
| Median Appraised Value | $802,733 |
| Neighborhood Value Range | $645 - $959 K |
| Median Price / Sqft. | $283.06 |