|
204 Travis St 4D
Houston, TX 77002
|
|
For Sale
$276,000
7
Day(s) on Market
1 Bedrooms
1 Full Bath(s)
Mid/Hi-Rise Condo
847
Built
Sqft./Appraisal District
|
| Experience the ultimate in luxury loft living in historic Hermann Lofts, a boutique 24-unit building in the heart of Downtown Houston. This stunning end unit features top-of-the-line finishes, exposed brick, soaring cement ceilings, oak hardwoods, and incredible natural light throughout. Enjoy a private balcony and an open-concept kitchen with stainless steel appliances, quartz countertops, and ample storage. Located just one block from Market Square Park, this home includes one assigned garage space and secure building access. Prime North Downtown location near top restaurants, parks, sports venues, and the Theater District. One block to MetroRail with easy access to major freeways. |
|
| MLS# | 2045962 |
| List Price | $276,000 ($326/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 204 Travis St 4D |
| Unit No. | 4D |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77002 |
| County | Harris County |
| Building Name | HERMANN LOFTS |
| Legal Description | UNIT 4D FLOOR 4 .0208 INT COMMON LAND & ELE HERMANN LOFTS CO |
| Property Type | Mid/Hi-Rise Condo |
| Bedroom | 1 Bedroom(s) |
| Bath | 1 Full Bath(s) |
| Building Size | 847 Sqft/Appraisal District |
| Year Built | 1998 /Appraisal District |
| Maintenance Fee | $700 / Monthly |
| Key Map© | 493L |
| Market Area | Downtown - Houston |
| Living | 17'5" x 11'4", 1st |
| Dining | 7'2" x 6'9", 1st |
| Kitchen | 11'10" x 10'6", 1st |
| Bedroom | 14'10" x 10'5", 1st |
| Utility Room Desc | 9'6" x 5'4", 1st |
| Bath | 9'6" x 6'2", 1st |
| Exterior Porch/Balcony | 11'9" x 5'6", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Electric Oven |
| Washer/Dryer Conn | Yes |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Tile, Wood |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Primary Bath: Tub/Shower Combo |
| Appliances | Dryer Included, Refrigerator, Washer Included |
| Interior | Brick Walls, Fire/Smoke Alarm, Fully Sprinklered, Open Ceiling |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room, Under Cabinet Lighting |
| Room Description | Kitchen/Dining Combo, Living/Dining Combo |
| Exterior | Balcony/Terrace, Trash Pick Up |
| Area Pool | No |
| Private Pool | No |
| Parking Space | 1 |
| Parking | Assigned Parking, Auto Garage Door Opener, Controlled Entrance |
| Controlled Access | Card/Code Access |
| Building Features | Storage Outside of Unit |
| Subdivision Name | Hermann Lofts Condo |
| County | Harris |
| Zip Code | 77002 |
| Average Bedrooms | 1.67 |
| Average Baths | 1.79 |
| Median Sqft. | 1,633 |
| Median Lot SqFt. | 9,823 |
| Median Year Built | 1998 |
| Median Appraised Value | $464,301 |
| Neighborhood Value Range | $214 - $559 K |
| Median Price / Sqft. | $332.05 |