|
8122 Oak Moss Dr
Spring, TX 77379
|
|
For Sale
$329,000
3
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,394
Built
Sqft./Appraisal District
11,944
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| This stunning 3BR/2.5BA home has been reimagined from top to bottom. The interior features hardwood floors, all-new double-pane windows, and fresh paint throughout. The designer kitchen is a standout with new shaker cabinets, quartz countertops, herringbone backsplash, and new stainless appliances. Retreat to a primary suite with a beautifully retiled shower and quartz finishes. Major exterior upgrades include new siding, fresh paint, and a partial new driveway. Enjoy the massive, fully fenced backyard with mature trees, leveled soil, and fresh professional landscaping. High-end finishes including recessed lighting and new fixtures make this move-in ready. A must-see! |
|
| MLS# | 85549206 |
| List Price | $329,000 ($137/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 8122 Oak Moss Dr |
| City | Spring |
| State | TX |
| Zip Code | 77379 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Memorial Northwest Sec 03 R/P (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 41 BLK 5 017*M1876900-003-005-041 MEMORIAL NORTHWEST SEC |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 2,394 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1973 /Appraisal District |
| Lot Size | 11,944 Sqft/Appraisal District |
| LP / Acre | $1,199,854 / Acre |
| Maintenance Fee | $900 / Annually |
| Key Map© | 330P |
| Market Area | Champions Area |
| Primary Bedroom | 25'8" x 13'4", 1st |
| Bedroom | 17' x 13'5", 2nd |
| Bedroom | 14' x 19'3", 2nd |
| Fireplace | 1 |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Engineered Wood, Tile |
| Energy Feature | Ceiling Fans |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Up, Primary Bed - 1st Floor |
| Exterior | Fully Fenced, Porch, Private Driveway |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | West |
| Subdivision Name | Memorial Northwest |
| County | Harris |
| Zip Code | 77379 |
| Single Family Properties | 2,083 |
| Average Bedrooms | 4.36 |
| Average Baths | 3.70 |
| Median Sqft. | 3,352 |
| Median Lot SqFt. | 10,800 |
| Median Year Built | 1983 |
| Median Appraised Value | $374,940 |
| Neighborhood Value Range | $291 - $544 K |
| Median Price / Sqft. | $124.89 |