|
581 Road 51022
Cleveland, TX 77327
|
|
For Sale
$219,900
2
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,440
Built
Sqft./Appraisal District
12,632
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| MLS# | 36714031 |
| List Price | $219,900 ($153/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 581 Road 51022 |
| City | Cleveland |
| State | TX |
| Zip Code | 77327 |
| County | Liberty County |
| Subdivision | Santa Fe Sec 3 |
| Legal Description | SANTA FE, SEC 3, BLOCK 39, LOT 4352, ACRES .29 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,440 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2021 /Appraisal District |
| Lot Size | 12,632 Sqft/Appraisal District |
| LP / Acre | $758,276 / Acre |
| Maintenance Fee | $120 / Annually |
| Market Area | Cleveland Area |
| Living | 18'11" x 12', 1st |
| Dining | 8'3" x 10'6", 1st |
| Kitchen | 14'7" x 9'8", 1st |
| Primary Bedroom | 16' x 14', 1st |
| Bedroom | 11' x 16', 1st |
| Bedroom | 11' x 12', 1st |
| Utility Room Desc | 5' x 8'2", 1st |
| Primary Bath | 6'4" x 9'9", 1st |
| Disposal | Yes |
| Range | Electric Cooktop |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Gas Dryer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Vinyl Plank |
| Countertop | Granite |
| Interior | Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Prewired for Alarm System, Refrigerator Included |
| Kitchen Description | Second Sink, Soft Closing Cabinets, Soft Closing Drawers |
| Room Description | Kitchen/Dining Combo, Living/Dining Combo |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Porch, Storage Shed |
| Exterior Type | Other, Wood |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Pier & Beam |
| Controlled Access | Driveway Gate |
| Market Area Name | Cleveland Area |
| Home For Sales | 1,991 |
| Average List Price | $269,374 |
| Average Bedrooms | 3.36 |
| Average Baths | 2.10 |
| Average Sqft | 1,751 |
| Average Price/Sqft | $156.12 |
| Home For Lease | 172 |
| Average Lease | $1,799 |
| Average Lease/Sqft | $1.18 |