|
4532 Mimosa Dr
Bellaire, TX 77401
|
|
For Sale
$1,999,000
1
Day(s) on Market
5 Bedrooms
5 Full Bath(s)
Single-Family
5,109
Built
Sqft./Appraisal District
7,345
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Opulent custom-built residence situated on a quiet cul-de-sac in the heart of Bellaire, offering 5 bedrooms and 5 full baths with a thoughtfully designed floor plan tailored for both luxurious living and everyday comfort. Bathed in natural light, this exceptional home showcases expansive living spaces, refined finishes, and seamless indoor-outdoor living. Stunning chef’s kitchen features dual islands and opens to the spacious living room anchored by a striking fireplace. Designed with entertaining and family living in mind, the spectacular backyard is a true private retreat, complete with an outdoor kitchen, custom pool and spa with waterfall feature, and an expansive turfed green space for year-round enjoyment. A versatile first-floor office with a large closet and adjacent full bath easily functions as a guest suite or additional bedroom. Home has been professionally childproofed for added peace of mind. Zoned to acclaimed Horn Elementary and Bellaire HS. |
|
| MLS# | 98415378 |
| List Price | $1,999,000 ($391/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 4532 Mimosa Dr |
| City | Bellaire |
| State | TX |
| Zip Code | 77401 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Post Oak Terrace Sec 02 (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 26 BLK 6 POST OAK TERRACE SEC 2 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 5 Bedroom(s) |
| Bath | 5 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached ,Oversized |
| Stories | 2 |
| Building Size | 5,109 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Contemporary/Modern |
| Year Built | 2021 /Appraisal District |
| Lot Size | 7,345 Sqft/Appraisal District |
| Key Map© | 531R |
| Market Area | Bellaire Area |
| Living | 32'8" x 20'4", 1st |
| Dining | 28'2" x 18'4", 1st |
| Kitchen | 18'2 x 19'6", 1st |
| Breakfast | 21'9" x 6'4", 1st |
| Primary Bedroom | 15'5" x 19'9", 2nd |
| Bedroom | 15' x 12'1", 2nd |
| Bedroom | 15'4" x 14'4", 2nd |
| Bedroom | 20'4" x 12', 2nd |
| Bedroom | 20'4" x 12', 1st |
| Media Room | 18'2" x 12'9", 2nd |
| Fireplace | 1/Gas Connections, Gaslog Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Oven | Convection Oven, Double Oven |
| Heating | Central Gas, Zoned |
| Cooling | Central Electric, Zoned |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo, Vanity Area |
| Interior | Alarm System - Owned |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, Energy Star/CFL/LED Lights, High-Efficiency HVAC, HVAC>15 SEER, North/South Exposure |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | 1 Bedroom Down - Not Primary BR, Primary Bed - 2nd Floor, Sitting Area, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry, Pot Filler, Pots/Pans Drawers, Reverse Osmosis, Second Sink, Soft Closing Cabinets, Soft Closing Drawers, Under Cabinet Lighting, Walk-in Pantry |
| Room Description | 1 Living Area, Breakfast Room, Family Room, Formal Dining, Home Office/Study, Living Area - 1st Floor, Media, Utility Room in House |
| Exterior Type | Cement Board, Stone, Stucco |
| Private Pool | Yes |
| Lot Description | Cul-De-Sac |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition, Metal |
| Foundation | Slab on Builders Pier |
| Controlled Access | Automatic Gate |
| Front Door Face | South |
| Private Pool Desc | Gunite, In Ground, Pool With Hot Tub Attached |
| Garage Carport | Additional Parking, Auto Garage Door Opener, Double-Wide Driveway |
| Subdivision Name | Post Oak Terrace |
| County | Harris |
| Zip Code | 77401 |
| Single Family Properties | 283 |
| Average Bedrooms | 4.05 |
| Average Baths | 3.99 |
| Median Sqft. | 4,101 |
| Median Lot SqFt. | 8,775 |
| Median Year Built | 2002 |
| Median Appraised Value | $1,172,963 |
| Neighborhood Value Range | $655 - $1610 K |
| Median Price / Sqft. | $309.63 |