|
2076 Blue Mar Dr
Brookshire, TX 77423
|
|
For Sale
$359,900
3
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,937
Built
Sqft./Builder
7,261
Lot
Sqft./Other
|
| The one-story Bryce floor plan offers an open and expansive great room that’s perfect for entertaining. It seamlessly transitions to the dining room and well-equipped kitchen, complete with island. The floorplan features a spacious primary suite, complete with walk-in shower, dual vanities, and a luxurious walk-in closet. A mud room and two more bedrooms with access to a second full bathroom round out the floorplan. This floor plan includes the option of a second level that can feature a loft, bedroom, and bathroom. Other options include a covered patio and a primary suite bathtub. Home complete 6/30/26. Explore exceptional new homes in Brookshire at Sunterra Lakes by Century Communities! You'll also love a prime location near shopping, dining and more. Located just north of I-10 and west of the Grand Parkway in Waller County—the Signature Collection at Sunterra Lakes offers the perfect blend of small-town charm and modern convenience. |
|
| MLS# | 95201630 |
| List Price | $359,900 ($186/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2076 Blue Mar Dr |
| City | Brookshire |
| State | TX |
| Zip Code | 77423 |
| County | Waller County |
| Subdivision | Sunterra Lakes |
| Legal Description | Lot 3, Block 1, Section 2 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,937 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 7,261 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $1,774 / Annually |
| Market Area | Brookshire |
| Primary Bedroom | 15' x 15'5.5", 1st |
| Bedroom | 11'3.5"x11'5.5", 1st |
| Bedroom | 12'9" x 11'9.5", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Microwave | Yes |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks |
| Bedroom Description | Primary Bed - 1st Floor |
| Kitchen Description | Kitchen open to Family Room |
| Room Description | Family Room, Utility Room in House |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Market Area Name | Brookshire |
| Home For Sales | 449 |
| Average List Price | $333,296 |
| Average Bedrooms | 3.69 |
| Average Baths | 2.21 |
| Average Sqft | 2,075 |
| Average Price/Sqft | $164.40 |
| Home For Lease | 100 |
| Average Lease | $2,236 |
| Average Lease/Sqft | $1.25 |