|
19223 Senterra Lakes Blvd
Spring, TX 77379
|
|
For Sale
$580,000
2
Day(s) on Market
5 Bedrooms
4 Full Bath(s)
Single-Family
3,530
Built
Sqft./Builder
16,339
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Experience luxury in the Villages of Senterra Lakes! This gorgeous home offers two bedrooms on the first floor, including a primary retreat with an ensuite bathroom featuring separate sinks and a vanity, an impressive walk-in closet with built-ins, and a private wall safe. Work from the dedicated office with French doors or the upstairs tech nook. The centrally located eat-in kitchen features granite counters, premium Frigidaire/Samsung appliances that stay with the home, a large island, and a separate formal dining room. Upstairs, enjoy a massive game room with surround sound and a walk-in attic. The backyard is a true retreat, boasting a custom 65,000-gallon heated pool/spa with a grotto waterfall, sunken island feature, pebble surface, and plenty of space to relax poolside or in the shaded, fully fenced backyard. Efficiency is key with 3M window tinting, PEX plumbing, and an insulated 3-car garage with epoxy floors and overhead storage. This stunning home truly has it all! |
|
| MLS# | 88417501 |
| List Price | $580,000 ($164/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 19223 Senterra Lakes Blvd |
| City | Spring |
| State | TX |
| Zip Code | 77379 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Villages/Senterra Lakes (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 23 BLK 2 VILLAGES OF SENTERRA LAKES SEC 1 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 5 Bedroom(s) |
| Bath | 4 Full Bath(s) |
| Garages | 3 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 3,530 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2008 /Builder |
| Lot Size | 16,339 Sqft/Appraisal District |
| LP / Acre | $1,546,254 / Acre |
| Maintenance Fee | $995 / Annually |
| Key Map© | 330D |
| Market Area | Spring/Klein/Tomball |
| Game Room | 16'10" x 15'1", 2nd |
| Dining | 12'6" x 15'1", 1st |
| Kitchen | 16'11" x 14'5", 1st |
| Primary Bedroom | 13'8" x 16'1", 1st |
| Bedroom | 12'2" x 11'9", 1st |
| Bedroom | 12'6" x 12'4", 2nd |
| Bedroom | 12'2" x 11'11", 2nd |
| Bedroom | 12'2" x 11'2", 2nd |
| Home Office/Study | 12'2" x 11'0", 1st |
| Family Room | 20'4" x 16'6", 1st |
| Primary Bath | 9'11" x 12'9", 1st |
| Bath | 8'7" x 5'3", 1st |
| Exterior Porch/Balcony | 7'6" x 4'7", 1st |
| Entry | 8'11" x 19'7", 1st |
| Fireplace | 1/Gas Connections |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Jetted Tub, Primary Bath: Separate Shower, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo, Vanity Area |
| Interior | Crown Molding, Formal Entry/Foyer, High Ceiling, Prewired for Alarm System, Refrigerator Included, Spa/Hot Tub, Vaulted Ceiling, Wired for Sound |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Insulation - Blown Cellulose, Insulation - Other, Insulation - Rigid Foam |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Down, 3 Bedrooms Up, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Walk-in Pantry |
| Room Description | Entry, Family Room, Formal Dining, Gameroom Up, Home Office/Study, Living Area - 1st Floor |
| Exterior | Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Porch, Spa/Hot Tub, Sprinkler System, Subdivision Tennis Court |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | Yes |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Private Pool Desc | Gunite, Heated, In Ground, Pool With Hot Tub Attached |
| Garage Carport | Auto Garage Door Opener |
| Subdivision Name | Villages Of Senterra Lakes |
| County | Harris |
| Zip Code | 77379 |
| Single Family Properties | 274 |
| Average Bedrooms | 4.10 |
| Average Baths | 3.54 |
| Median Sqft. | 3,066 |
| Median Lot SqFt. | 7,475 |
| Median Year Built | 2011 |
| Median Appraised Value | $393,238 |
| Neighborhood Value Range | $340 - $579 K |
| Median Price / Sqft. | $148.83 |