|
9205 Chicory St
Beaumont, TX 77713
|
|
For Sale
$475,000
8
Day(s) on Market
4 Bedrooms
3 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
3,118
Built
Sqft./Builder
9,375
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| BETTER THAN NEW! This immaculate 2-year-old home has it all—upgrades galore & no detail overlooked! From the whole-house Generac generator to plantation shutters, gutters, & a full sprinkler system, this home is truly move-in ready! Step inside to a spacious, open floor plan featuring ceramic tile throughout the entire downstairs—no carpet! The living area boasts a remote-controlled TV mount above the fireplace (TV stays!) The stunning kitchen features Quartz countertops, Blanco silgranite scratch resistant sink, beautiful tile backsplash, 6 burner gas stove w/ pot filler, huge island w/ breakfast bar & a walk-in pantry. The primary suite is such a retreat w/ double sinks, Quartz countertops, a soaking tub and walk-in shower w/ a rain shower head! Great office space overlooks the front yard! 1/2 bath & large laundry room w/sink downstairs. 4th bedroom or gameroom upstairs w/ its own full bathroom. Bring the entertaining outside w/the built-in gas grill & gas fireplace! |
|
| MLS# | 87996006 |
| List Price | $475,000 ($152/Sqft.) |
| Listing Status | Under Contract – P |
| Address | 9205 Chicory St |
| City | Beaumont |
| State | TX |
| Zip Code | 77713 |
| County | Jefferson County |
| Subdivision | Meadows Sub Ph 3 |
| Legal Description | LT 26 BLK 24 .215AC THE MEADOWS PHASE THREE WEST |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 - 5 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 3 / Attached |
| Stories | 1.5 |
| Building Size | 3,118 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2024 /Seller |
| Lot Size | 9,375 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $61 / Quarterly |
| Living | 18'3" x 20'11", 1st |
| Kitchen | 12'0" x 18'3", 1st |
| Breakfast | 12'0" x 10'2", 1st |
| Primary Bedroom | 16'5" x 15'9", 1st |
| Bedroom | 11'1" x 12'2", 1st |
| Bedroom | 21'4" x 23'2", 2nd |
| Bedroom | 12'2" x 10'8", 1st |
| Home Office/Study | 12'7" x 10'3", 1st |
| Utility Room Desc | 12'11" x 7'8", 1st |
| Entry | 6'2" x 8'3", 1st |
| Butlers Pantry | 6'3" x 8'3", 1st |
| Fireplace | 1/Gas Connections, Wood Burning Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Laminate, Tile |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Half Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Double Sinks, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Alarm System - Owned, Fire/Smoke Alarm, Formal Entry/Foyer, Window Coverings |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Generator, North/South Exposure |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Down, 1 Bedroom Up, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Split Plan, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry, Pot Filler, Walk-in Pantry |
| Room Description | Breakfast Room, Entry, Gameroom Up, Home Office/Study, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 1st Floor, Living Area - 2nd Floor, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Outdoor Fireplace, Outdoor Kitchen, Sprinkler System |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | North |