|
18206 Heritage Ln #8206
Nassau Bay, TX 77058
|
|
For Sale
$215,000
3
Day(s) on Market
2 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Townhouse/Condo - Townhouse
1,280
Built
Sqft./Appraisal District
129,792
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Charming townhome in lovely Nassau Bay near Howard L. Ward Park and Nassau Bay, leading to Clear Lake. Recently updated with high-end features like Kohler apron sink, custom cabinetry, and designer backsplash. Two spacious primary bedrooms with full baths, ample storage, private patio, and open floor plan. Conveniently located close to I-45, with neighborhood amenities including 5 parks, playgrounds, tennis courts, dog park, marina, and more. Just steps away from the pool and a short drive to Clear Lake, League City and Kemah. Enjoy the best of Nassau Bay living in this beautifully renovated townhome. (All measurements should be verified.) |
|
| MLS# | 7748696 |
| List Price | $215,000 ($168/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 18206 Heritage Ln #8206 |
| Unit No. | 8206 |
| City | Nassau Bay |
| State | TX |
| Zip Code | 77058 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Heritage T/H Condo (View subdivision price trend) |
| Legal Description | TH 13 BLDG F HERITAGE T/H CONDO |
| Property Type | Townhouse/Condo - Townhouse |
| Bedroom | 2 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Stories | 2 |
| Building Size | 1,280 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1975 /Appraisal District |
| Lot Size | 129,792 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $600 / Monthly |
| Key Map© | 619S |
| Market Area | Clear Lake Area |
| Living | 18'10" X 14', 1st |
| Kitchen | 15'6" X 15'6", 1st |
| Primary Bedroom | 15'6" X 11'6", 2nd |
| Bedroom | 15'6" X 11'6", 2nd |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Range | Electric Range |
| Oven | Electric Oven |
| Washer/Dryer Conn | Yes |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Half Bath |
| Appliances | Electric Dryer Connection, Refrigerator |
| Interior | Fire/Smoke Alarm, Refrigerator Included, Window Coverings |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat |
| Bedroom Description | All Bedrooms Up |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room |
| Room Description | 1 Living Area |
| Exterior | Patio/Deck, Storage |
| Exterior Type | Brick, Unknown |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Parking | Additional Parking, Carport Parking |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Front Door Face | Northeast |
| Carport Description | Detached Carport |
| Subdivision Name | Heritage T/H Condo |
| County | Harris |
| Zip Code | 77058 |
| Average Bedrooms | 2.04 |
| Average Baths | 3.00 |
| Median Sqft. | 1,360 |
| Median Lot SqFt. | 129,792 |
| Median Year Built | 1975 |
| Median Appraised Value | $152,983 |
| Neighborhood Value Range | $143 - $173 K |
| Median Price / Sqft. | $125.00 |