|
19203 Presa Canyon Dr
Cypress, TX 77433
|
|
For Sale
$498,988
4
Day(s) on Market
4 Bedrooms
4 Full & 3 Half Bath(s)
Single-Family
2,604
Built
Sqft./Appraisal District
10,681
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Welcome to this beautifully maintained 4-bedroom home in the highly sought-after Bridgeland Parkland Village! This home stands out with major recent upgrades, including a brand-new HVAC system (Nov 2025 with warranty)—a huge value and peace of mind for Texas summers. Enjoy outdoor living year-round with a custom patio perfect for entertaining, plus the added convenience of permanent Trimlight exterior lighting—no more seasonal setup needed. The whole-home water purification and alkaline system adds an extra level of comfort and wellness. Step into the backyard and you’ll find additional flexible spaces including a Tuff Shed and greenhouse, ideal for storage, hobbies, or gardening enthusiasts. **Move-in ready with big-ticket upgrades already done—schedule your private showing today! |
|
| MLS# | 77306776 |
| List Price | $498,988 ($192/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 19203 Presa Canyon Dr |
| City | Cypress |
| State | TX |
| Zip Code | 77433 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Bridgeland Parkland Village Sec 1 (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 64 BLK 1 BRIDGELAND PARKLAND VILLAGE SEC 1 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 4 Full & 3 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 2,604 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2017 /Appraisal District |
| Lot Size | 10,681 Sqft/Appraisal District |
| Market Area | Cypress South |
| Master Planned Community | Cypress Creek Lakes |
| Dining | 132" x 72", 1st |
| Kitchen | 84" x 72", 1st |
| Primary Bedroom | 180" x 160", 1st |
| Bedroom | 134" x 140", 2nd |
| Bedroom | 136" x 148", 1st |
| Bedroom | 124" x 142", 1st |
| Family Room | 148" x 170", 1st |
| Family Room | 148" x 170", 1st |
| Family Room | 108" x 130", 2nd |
| Bath | 65" x 80", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Exterior Type | Brick, Stone, Wood |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab on Builders Pier |
| Subdivision Name | Bridgeland Parkland Village |
| County | Harris |
| Zip Code | 77433,77433 |
| Single Family Properties | 3,396 |
| Average Bedrooms | 3.86 |
| Average Baths | 3.54 |
| Median Sqft. | 2,640 |
| Median Lot SqFt. | 7,366 |
| Median Year Built | 2020 |
| Median Appraised Value | $485,544 |
| Neighborhood Value Range | $374 - $803 K |
| Median Price / Sqft. | $197.74 |