|
8111 Highland Green Drive Dr
Sugar Land, TX 77479
|
|
For Sale
$650,000
1
Day(s) on Market
4 Bedrooms
3 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
3,678
Built
Sqft./Appraisal District
8,400
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Resort-style backyard, gourmet kitchen, and room for everyone—this home has it all! Exceptional 2-story brick home, beautifully maintained, featuring an open floorplan with 4 bedrooms, 3.5 baths, and a grand living room with soaring ceilings and a cozy gas fireplace—perfect for entertaining. A stunning staircase with elegant wrought-iron detailing leads to the second-floor game room, ideal for family fun or media. The gourmet kitchen boasts double ovens, a center island, and abundant storage, flowing seamlessly to a bright breakfast nook. Step outside to a resort-style backyard with pool, spa, and covered patio boasting a striking wood ceiling—perfect for gatherings and outdoor entertaining. Located in a premier community with trails, golf course, tennis and pickleball courts, playgrounds, top-rated schools, and convenient access to freeways, shopping, and fine dining. See why this exceptional home is the ideal place to call your own—schedule your showing today! |
|
| MLS# | 7222646 |
| List Price | $650,000 ($177/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 8111 Highland Green Drive Dr |
| City | Sugar Land |
| State | TX |
| Zip Code | 77479 |
| County | Fort Bend County |
| Subdivision | Greatwood Highland Park Sec 2 (View subdivision price trend) |
| Legal Description | GREATWOOD HIGHLAND PARK SEC 2, BLOCK 2, LOT 21 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 3,678 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2004 /Appraisal District |
| Lot Size | 8,400 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $1,265 / Annually |
| Key Map© | 607Q |
| Market Area | Sugar Land West |
| Master Planned Community | Greatwood |
| Living | 19'9" x 20'7", 1st |
| Dining | 11'3" x 13'7", 1st |
| Kitchen | 12'9" x 23'4", 1st |
| Breakfast | 12'10" x 16'8", 1st |
| Primary Bedroom | 14'2" x 14'2", 1st |
| Bedroom | 13'11" x 11'3", 2nd |
| Bedroom | 11'7" x 15'4", 2nd |
| Bedroom | 11'3" x 18'6", 2nd |
| Home Office/Study | 11'7" x 16'6", 1st |
| Extra Room | 10'5" x 8'7", 1st |
| Utility Room Desc | 13'11" x 5'2", 1st |
| Family Room | 18'3" x 18'11", 2nd |
| Primary Bath | 15'6" x 11'7", 1st |
| Fireplace | 1/Gaslog Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Double Oven |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Wood |
| Countertop | Granite |
| Bathroom Description | Half Bath, Hollywood Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Jetted Tub, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub |
| Interior | Alarm System - Owned, Crown Molding, Fire/Smoke Alarm, Water Softener - Owned |
| Bedroom Description | Primary Bed - 1st Floor, Sitting Area, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry, Walk-in Pantry |
| Room Description | Breakfast Room, Family Room, Formal Dining, Gameroom Up, Home Office/Study, Utility Room in House |
| Exterior | Covered Patio/Deck, Fully Fenced, Patio/Deck, Private Driveway, Spa/Hot Tub, Sprinkler System |
| Exterior Type | Brick |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | Yes |
| Lot Description | In Golf Course Community, Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Private Pool Desc | Gunite, Heated, In Ground, Pool With Hot Tub Attached |
| Subdivision Name | Greatwood Highland Park |
| County | Fortbend |
| Zip Code | 77479 |
| Single Family Properties | 154 |
| Average Bedrooms | 4.10 |
| Average Baths | 3.77 |
| Median Sqft. | 3,435 |
| Median Lot SqFt. | 9,372 |
| Median Year Built | 2003 |
| Median Appraised Value | $549,750 |
| Neighborhood Value Range | $496 - $624 K |
| Median Price / Sqft. | $180.71 |