|
1941 Sawdust Rd #1618
Spring, TX 77380
|
|
For Rent
$3,715/month
2
Day(s) on Market
3 Bedrooms
3 Full Bath(s)
Rental - Multi-Family
1,581
Built
Sqft./Appraisal District
987,070
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Modern build-to-rent community located in The Woodlands offering a mix of single-family homes, townhomes, and apartment residences. The property features thoughtfully designed 1- to 4-bedroom floor plans with upscale finishes including quartz countertops, wood-style flooring, smart home technology, and attached garages in select homes. Residents enjoy resort-style amenities such as a swimming pool, fitness center, clubhouse, pickleball court, walking trails, and pet-friendly spaces. Conveniently located near I-45, shopping, dining, and major employment centers, this community combines suburban tranquility with modern convenience. |
|
| MLS# | 69435540 |
| List Price | $3,715 |
| Listing Status | For Rent |
| Address | 1941 Sawdust Rd #1618 |
| Unit No. | 1618 |
| City | Spring |
| State | TX |
| Zip Code | 77380 |
| County | Montgomery County |
| Subdivision | The Sylvan in The Woodlands |
| Legal Description | SAWDUST WOODLANDS, RES A, ACRES 22.5301 |
| Property Type | Rental - Multi-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full Bath(s) |
| Stories | 2 |
| Building Size | 1,581 Sqft/Appraisal District |
| Year Built | 2024 /Appraisal District |
| Lot Size | 22.66 Lot Acres/Appraisal District |
| Market Area | The Woodlands |
| Primary Bedroom | 12'10" x 10'0", 2nd |
| Bedroom | 10'5" x 12'1", 2nd |
| Bedroom | 10'0" x 10'6", 1st |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Pets Allowed | W/ Restrictions |
| Smoking Allowed | No |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Other |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Market Area Name | The Woodlands |
| Home For Sales | 710 |
| Average List Price | $924,660 |
| Average Bedrooms | 3.54 |
| Average Baths | 2.59 |
| Average Sqft | 3,058 |
| Average Price/Sqft | $278.41 |
| Home For Lease | 578 |
| Average Lease | $3,235 |
| Average Lease/Sqft | $1.66 |