|
12014 Parsifal Creek Rd
Humble, TX 77346
|
|
For Sale
$574,900
5
Day(s) on Market
4 Bedrooms
3 Full Bath(s)
Single-Family
3,093
Built
Sqft./Appraisal District
9,025
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Situated in the gated Canopies section of The Groves, this single-story Toll Brothers Select home offers a bright, warm modern aesthetic & thoughtful design. The Great Room & casual dining area feature a soaring cathedral ceiling & open to the kitchen, creating an inviting space for daily living & entertaining. The kitchen is well appointed w/generous prep space & huge walk-in pantry. A private Flex Rmworks as a study or GameRm, while a dedicated Media Rm & 4 BRs provide excellent separation of space. Primary suite features a cathedral ceiling, spa-style bath w/separate vanities, upgraded Ultra Shower & large walk-in closet. Two secondary bedrooms share a Hollywood bath w/private vanities & walk-in closets, while the 4th bedroom is adjacent to a full guest bath. Covered patio, 3-car tandem garage, 16 SEER air conditioning, energy efficient home feat Rain Bird sprinkler system, Refrigerator, Washer & Gas Dryer included. Enjoy access to The Groves trails, amenities & nearby conveniences. |
|
| MLS# | 66150372 |
| List Price | $574,900 ($186/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 12014 Parsifal Creek Rd |
| City | Humble |
| State | TX |
| Zip Code | 77346 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Groves (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 10 BLK 2 GROVES SEC 30 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 - 5 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full Bath(s) |
| Garages | 3 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 3,093 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2021 /Appraisal District |
| Lot Size | 9,025 Sqft/Appraisal District |
| Maintenance Fee | $465 / Quarterly |
| Market Area | Summerwood/Lakeshore |
| Master Planned Community | The Groves |
| Living | 20'2"X16'9", 1st |
| Dining | 20'2"X11', 1st |
| Kitchen | 18'X10', 1st |
| Primary Bedroom | 16'8"X14', 1st |
| Bedroom | 13'X11'6", 1st |
| Bedroom | 13'3"X11', 1st |
| Bedroom | 13'3"X11', 1st |
| Home Office/Study | 14'1"X12'1", 1st |
| Media Room | 14'X13'8", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Cooktop |
| Oven | Electric Oven, Single Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Tile, Wood |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Primary Bath: Soaking Tub, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Dryer Included, Formal Entry/Foyer, High Ceiling, Prewired for Alarm System, Refrigerator Included, Washer Included, Window Coverings, Wine/Beverage Fridge |
| Energy Feature | Attic Vents, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, Energy Star/CFL/LED Lights, HVAC>15 SEER, Insulated Doors, Insulated/Low-E windows, Insulation - Batt, Insulation - Blown Fiberglass |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Kitchen open to Family Room, Walk-in Pantry |
| Room Description | Family Room, Home Office/Study, Living/Dining Combo, Media, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Subdivision Name | Groves |
| County | Harris |
| Zip Code | 77346 |
| Single Family Properties | 2,107 |
| Average Bedrooms | 3.89 |
| Average Baths | 3.35 |
| Median Sqft. | 2,708 |
| Median Lot SqFt. | 7,619 |
| Median Year Built | 2020 |
| Median Appraised Value | $428,983 |
| Neighborhood Value Range | $327 - $582 K |
| Median Price / Sqft. | $173.84 |