|
5900-707 County Road 277
Melissa, TX 75454
|
|
For Rent
$1,500/month
43
Day(s) on Market
1 Bedrooms
1 Full Bath(s)
Rental - Single Family Detached
637
Built
Sqft./Builder
|
| Experience A Plus Living. Perfectly situated in the heart of Melissa, TX, we offer a selection of top-quality amenities designed to enhance your daily living experience. In this spacious one-bedroom home that cater to individuals and families alike, ensuring that every resident finds their ideal living space. This home features private patios, privacy fences, double pane windows, and gutters. Additionally, carports and garages are available for rent. Our community amenities include a Resort-style pool, a dog park, an outdoor community kitchen, a covered pavilion, and walking paths. Your comfort and convenience are our priorities, providing a welcoming environment for all residents to enjoy. |
|
| MLS# | 58418208 |
| List Price | $1,500 |
| Listing Status | Under Contract – P |
| Address | 5900-707 County Road 277 |
| City | Melissa |
| State | TX |
| Zip Code | 75454 |
| County | Collin County |
| Subdivision | Vlux Stoneridge |
| Legal Description | N/A |
| Property Type | Rental - Single Family Detached |
| Bedroom | 1 Bedroom(s) |
| Bath | 1 Full Bath(s) |
| Stories | 1 |
| Building Size | 637 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2022 /Appraisal District |
| Living | 12'3"x13'9", 1st |
| Kitchen | 12'3"x9'9", 1st |
| Primary Bedroom | 12'6"x11'3", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Electric Range |
| Oven | Electric Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Vinyl Plank |
| Countertop | Granite |
| Pets Allowed | Yes |
| Smoking Allowed | No |
| Bathroom Description | Primary Bath: Shower Only |
| Appliances | Dryer Included, Full Size, Refrigerator, Washer Included |
| Interior | Dryer Included, Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Refrigerator Included, Washer Included, Window Coverings |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, High-Efficiency HVAC, Insulated/Low-E windows |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down |
| Kitchen Description | Breakfast Bar |
| Room Description | 1 Living Area, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard Fenced, Clubhouse, Outdoor Kitchen, Party Room, Spa/Hot Tub, Trash Pick Up |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Cable | Available |
| Parking | Additional Parking, Assigned Parking, EV Charging Station |