|
9822 Rumbling Wood Ln
Houston, TX 77086
|
|
For Rent
$1,575/month
1
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Rental - Single Family Detached
1,149
Built
Sqft./Appraisal District
9,900
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| WILLOWOOD SUBDIVISION - 3/2/2 home ready for new tenants! Recent updates include dishwasher, stove, countertops, backsplash and cabinets in the Kitchen; vanities in Baths; Vinyl Plank Flooring in Living Room, Baths and Kitchen; Carpet in Bedrooms and more! Large windows allow for nice natural lighting! Large Back Yard with Patio Area and Storage Shed! Close to schools, shopping and more! Easy access to Beltway 8 and Hwy 290! |
|
| MLS# | 57896459 |
| List Price | $1,575 |
| Listing Status | For Rent |
| Address | 9822 Rumbling Wood Ln |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77086 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Willowood Sec 05 (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 12 BLK 1 017*W3466200-005-001-012 WILLOWOOD SEC 5 |
| Property Type | Rental - Single Family Detached |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,149 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 1977 /Appraisal District |
| Lot Size | 9,900 Sqft/Appraisal District |
| Key Map© | 370Z |
| Market Area | Northwest Houston |
| Living | 15'2" x 18'5", 1st |
| Dining | 7'11" x 8'10", 1st |
| Kitchen | 7'11" x 9", 1st |
| Primary Bedroom | 14'11" x 10'11", 1st |
| Bedroom | 11'4" x 9'1", 1st |
| Bedroom | 15'5" x 10', 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Electric Range, Freestanding Range |
| Oven | Electric Oven, Freestanding Oven, Single Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet, Vinyl Plank |
| Countertop | Formica |
| Pets Allowed | Case By Case |
| Smoking Allowed | No |
| Bathroom Description | Full Secondary Bathroom Down, Primary Bath: Tub/Shower Combo, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Appliances | Electric Dryer Connection, Refrigerator |
| Interior | Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Refrigerator Included, Window Coverings |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Insulation - Blown Cellulose |
| Ice Maker | No |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down |
| Room Description | 1 Living Area, Kitchen/Dining Combo, Utility Room in Garage |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Clubhouse, Private Driveway, Storage Shed, Subdivision Tennis Court |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Cable | Available |
| Garage Carport | Double-Wide Driveway |
| Garage Size | 20x23 |
| Subdivision Name | Willowood |
| County | Harris |
| Zip Code | 77086 |
| Single Family Properties | 1,380 |
| Average Bedrooms | 3.18 |
| Average Baths | 2.03 |
| Median Sqft. | 1,476 |
| Median Lot SqFt. | 6,825 |
| Median Year Built | 1976 |
| Median Appraised Value | $192,944 |
| Neighborhood Value Range | $164 - $226 K |
| Median Price / Sqft. | $145.09 |