|
263 Garden Rose Trl
Willis, TX 77318
|
|
For Sale
$429,900
3
Day(s) on Market
4 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,657
Built
Sqft./Builder
6,180
Lot
Sqft./Other
|
| Welcome to Savannah! This two-story plan boasts an open-concept layout on the main floor, with an airy great room overlooking a dining area and a kitchen with a wraparound counter and a spacious island. You’ll also find a private study and a convenient mud room on this level! The second floor features an expansive loft with ample space to customize for your lifestyle. The primary suite showcases a luxurious private bath with a walk-in shower and dual vanities. Three additional secondary bedrooms all offer walk-in closets. |
|
| MLS# | 56009552 |
| List Price | $429,900 ($162/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 263 Garden Rose Trl |
| City | Willis |
| State | TX |
| Zip Code | 77318 |
| County | Montgomery County |
| Subdivision | The Woodlands Hills (View subdivision price trend) |
| Legal Description | Lot 27, Block 1, Section 16 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 4 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 2,657 Sqft/Builder |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2026 /Builder |
| Lot Size | 6,180 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $1,005 / Annually |
| Market Area | Lake Conroe Area |
| Game Room | 19'-9" x 13'-8., 2nd |
| Primary Bedroom | 13'-4" x 15'-7", 1st |
| Bedroom | 11'-5" x 10'-1", 2nd |
| Bedroom | 11'-5" x 11'-3", 2nd |
| Bedroom | 11'-3" x 13'-8", 2nd |
| Home Office/Study | 11'-5" x 12'-3", 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Gas Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Carpet |
| Countertop | Quartz |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, HVAC>13 SEER, Insulated/Low-E windows, Insulation - Blown Fiberglass, Radiant Attic Barrier, Tankless/On-Demand H2O Heater |
| Bedroom Description | 2 Bedrooms Up, En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Pantry |
| Room Description | Family Room, Home Office/Study, Loft, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Porch |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Subdivision Name | The Woodlands Hills |
| County | Montgomery |
| Zip Code | 77318 |
| Single Family Properties | 1,472 |
| Average Baths | 3.15 |
| Median Sqft. | 2,664 |
| Median Lot SqFt. | 8,002 |
| Median Year Built | 2022 |
| Median Appraised Value | $402,000 |
| Neighborhood Value Range | $298 - $645 K |
| Median Price / Sqft. | $170.54 |