|
5 W Forest Ct
Conroe, TX 77384
|
|
For Sale
$829,000
1
Day(s) on Market
3 Bedrooms
3 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
3,342
Built
Sqft./Appraisal District
22,651
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Introducing a beautiful modern farmhouse design in Lake Forest Subdivision. This spacious 1.5-story home features three bedrooms, 3.5 bathrooms, an office/TV room, and a large game room/extra room upstairs. UPGRADES throughout include top-of-the-line countertops, stainless steel appliances, and wood flooring. Enjoy a low tax rate, highly acclaimed schools, proximity to parks and restaurants, and easy access to I-45. The front porch adds charm, while the rear covered patio with summer kitchen preparations offers outdoor living at its finest. Don't miss this exquisite home in a quiet tree-lined neighborhood. Schedule a viewing today! |
|
| MLS# | 51553976 |
| List Price | $829,000 ($248/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 5 W Forest Ct |
| City | Conroe |
| State | TX |
| Zip Code | 77384 |
| County | Montgomery County |
| Subdivision | Lake Creek Forest (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LAKE CREEK FOREST 01, BLOCK 1, LOT 22, ACRES 0.520 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 - 4 Bedroom(s) |
| Bath | 3 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached ,Oversized |
| Stories | 2 |
| Building Size | 3,342 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2024 /Appraisal District |
| Lot Size | 22,651 Sqft/Appraisal District |
| LP / Acre | $1,594,231 / Acre |
| Maintenance Fee | $265 / Annually |
| Key Map© | 186W |
| Market Area | Conroe Southwest |
| Living | 30X22, 1st |
| Kitchen | 22X10, 1st |
| Primary Bedroom | 14X16, 1st |
| Bedroom | 12 x 12, 1st |
| Bedroom | 12X12, 1st |
| Home Office/Study | 14X1, 1st |
| Extra Room | 13 x 28, 2nd |
| Utility Room Desc | 6X8, 1st |
| Bath | 12 x 8, 2nd |
| Bath | 7 x 9, 1st |
| Exterior Porch/Balcony | 30X12, 1st |
| Fireplace | 1/Gas Connections, Wood Burning Fireplace |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Range | Electric Range |
| Oven | Electric Oven, Freestanding Oven, Single Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Electric |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Tile, Wood |
| Bathroom Description | Half Bath, Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Separate Shower |
| Interior | Window Coverings |
| Energy Feature | Attic Fan, Ceiling Fans, Digital Program Thermostat, Insulation - Other, Tankless/On-Demand H2O Heater |
| Bedroom Description | En-Suite Bath, Primary Bed - 1st Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Breakfast Bar, Butler Pantry, Island w/o Cooktop, Kitchen open to Family Room, Walk-in Pantry |
| Room Description | Family Room, Gameroom Up, Home Office/Study, Kitchen/Dining Combo, Living Area - 1st Floor, Living/Dining Combo, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Porch, Private Driveway, Sprinkler System |
| Exterior Type | Cement Board |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water, Septic Tank |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Garage Carport | Extra Driveway |
| Subdivision Name | Lake Creek Forest |
| County | MONTGOMERY |
| Zip Code | 77384 |
| Single Family Properties | 277 |
| Average Baths | 3.08 |
| Median Sqft. | 2,650 |
| Median Lot SqFt. | 47,480 |
| Median Year Built | 1999 |
| Median Appraised Value | $567,000 |
| Neighborhood Value Range | $381 - $896 K |
| Median Price / Sqft. | $222.25 |