|
2004 W Gulf St W
Baytown, TX 77520
|
|
For Sale
$175,500
3
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,744
Built
Sqft./Appraisal District
6,300
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Welcome to this beautifully updated 3-bedroom, 2-bath home located in the historic Central Heights community. This home offers a versatile floor plan featuring a spacious living room, and a comfortable den, giving you plenty of options for everyday living and entertaining. One of the highlights is the screened-in sunroom with heating and air conditioning, providing the perfect space to relax and enjoy the outdoors in comfort year-round. Important updates have already been taken care of, including a roof less than 10 years old, all-new plumbing, and new electrical wiring, giving you peace of mind for years to come. Additional amenities include a Generac generator, ensuring uninterrupted power, and a convenient 2-car carport. Combining modern upgrades with the character of a beloved historic neighborhood, this Central Heights gem is ready to welcome you home. |
|
| MLS# | 50062377 |
| List Price | $175,500 ($101/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 2004 W Gulf St W |
| City | Baytown |
| State | TX |
| Zip Code | 77520 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Central Heights R/P (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 23 BLK 2 CENTRAL HEIGHTS R/P |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Stories | 1 |
| Building Size | 1,744 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Ranch |
| Year Built | 1950 /Appraisal District |
| Lot Size | 6,300 Sqft/Appraisal District |
| Key Map© | 501W |
| Market Area | Baytown/Harris County |
| Living | 1st |
| Den | 1st |
| Kitchen | 1st |
| Primary Bedroom | 10x11, 1st |
| Bedroom | 11x14, 1st |
| Bedroom | 10x11, 1st |
| Primary Bath | 1st |
| Bath | 1st |
| Sunroom | 1st |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | No |
| Microwave | No |
| Range | Gas Range |
| Oven | Gas Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Floors | Laminate, Wood |
| Bathroom Description | Primary Bath: Double Sinks, Primary Bath: Shower Only, Secondary Bath(s): Tub/Shower Combo |
| Interior | Fire/Smoke Alarm, Refrigerator Included |
| Energy Feature | Ceiling Fans, Generator, Other Energy Features, Solar Screens |
| Bedroom Description | All Bedrooms Down, En-Suite Bath |
| Kitchen Description | Kitchen open to Family Room, Pantry |
| Room Description | Den, Living Area - 1st Floor, Sun Room, Utility Room in House |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Fully Fenced, Storage Shed |
| Exterior Type | Aluminum |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Other |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Carport Description | Attached Carport |
| Garage Carport | Double-Wide Driveway |
| Subdivision Name | Central Heights |
| County | Harris |
| Zip Code | 77520 |
| Single Family Properties | 156 |
| Average Bedrooms | 3.04 |
| Average Baths | 1.64 |
| Median Sqft. | 1,274 |
| Median Lot SqFt. | 6,300 |
| Median Year Built | 1964 |
| Median Appraised Value | $137,507 |
| Neighborhood Value Range | $84 - $241 K |
| Median Price / Sqft. | $133.13 |