|
916 Arlington St
Houston, TX 77008
|
|
For Sale
$1,499,900
3
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full & 1 Half Bath(s)
Single-Family
2,598
Built
Sqft./Appraisal District
9,900
Lot
Sqft./Appraisal District
|
| Updated and expanded, this single-story Heights home sits on a landscaped 9,900 sq. ft. lot and blends original character with modern functionality. Current owners completed several updates, including adding a Kohler home generator (2025) w/remote controls and reworked the garage access creating an attached garage entry through the laundry room. The home offers spacious living areas, high ceilings, and abundant natural light throughout. The kitchen features vaulted and beamed ceilings, upper accent windows, a large island with prep sink, custom cabinetry, granite and marble countertops, a 5-burner gas cooktop, double ovens, and wine refrigerator. The primary suite is at the back of the home and the primary bath includes dual sinks, frameless glass shower, and soaking tub. The home has many built-ins, pocket doors, a gas fireplace, multiple porches including a beautiful screened porch off the great room, a front off street parking space, and a two car garage with alley access. |
|
| MLS# | 4783282 |
| List Price | $1,499,900 ($577/Sqft.) |
| Listing Status | Under Contract - OP |
| Address | 916 Arlington St |
| City | Houston |
| State | TX |
| Zip Code | 77008 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Houston Heights (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 16 & TR 17A BLK 227 HOUSTON HEIGHTS |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full & 1 Half Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 1 |
| Building Size | 2,598 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Craftsman,Traditional |
| Year Built | 1920 /Appraisal District |
| Lot Size | 9,900 Sqft/Appraisal District |
| Key Map© | 493A |
| Market Area | Heights/Greater Heights |
| Living | 13x18, 1st |
| Dining | 12x15, 1st |
| Kitchen | 14x18, 1st |
| Primary Bedroom | 15x18, 1st |
| Bedroom | 12x12, 1st |
| Bedroom | 12x13, 1st |
| Home Office/Study | 13x13, 1st |
| Family Room | 16x20, 1st |
| Primary Bath | 10x15, 1st |
| Fireplace | 1 |
| Dishwasher | Yes |
| Disposal | Yes |
| Compactor | No |
| Microwave | Yes |
| Heating | Central Gas |
| Cooling | Central Electric |
| Countertop | Granite |
| Ice Maker | No |
| Exterior Type | Brick |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Subdivision Lot |
| Water Sewer | Public Sewer, Public Water |
| Roof | Composition |
| Foundation | Pier & Beam |
| Subdivision Name | Houston Heights |
| County | Harris |
| Zip Code | 77018,77007,77008 |
| Single Family Properties | 3,958 |
| Average Bedrooms | 3.29 |
| Average Baths | 2.95 |
| Median Sqft. | 2,284 |
| Median Lot SqFt. | 6,550 |
| Median Year Built | 1950 |
| Median Appraised Value | $850,125 |
| Neighborhood Value Range | $554 - $1483 K |
| Median Price / Sqft. | $409.97 |