|
15139 Post Oak Falls Dr
Cypress, TX 77433
|
|
For Sale
$388,500
1
Day(s) on Market
3 Bedrooms
2 Full Bath(s)
Single-Family
1,854
Built
Sqft./Appraisal District
4,365
Lot
Sqft./Other
|
| Welcome to 15139 Post Oak Falls Drive, a beautiful 2-story home designed for comfortable living and modern style. This well-maintained home features 3 bedrooms, 2 bathrooms, a study nook, and 2-car attached garage with an open layout that maximizes space and natural light. The kitchen is the heart of the home, featuring 42-inch cabinets, quartz countertops, stainless steel appliances, and a large island perfect for cooking and entertaining. The kitchen flows seamlessly into the bright living and dining areas with large windows overlooking the backyard. The spacious primary suite offers a relaxing retreat with an ensuite bath. The bedrooms provide flexibility for guests, or a home office, perfect for remote work. Residents enjoy resort-style community amenities, including tennis courts, fishing lakes, parks, green spaces, walking and biking trails, a junior Olympic-size pool, lap pool, tower slides, fitness center, and dog park! Purchasing the home FULLY FURNISHED is an option! |
|
| MLS# | 44764845 |
| List Price | $388,500 ($210/Sqft.) |
| Listing Status | For Sale |
| Address | 15139 Post Oak Falls Dr |
| City | Cypress |
| State | TX |
| Zip Code | 77433 |
| County | Harris County |
| Subdivision | Bridgeland Parkland Village Sec 60 (View subdivision price trend) |
| Legal Description | LT 7 BLK 2 BRIDGELAND PARKLAND VILLAGE SEC 60 |
| Property Type | Single-Family |
| Bedroom | 3 Bedroom(s) |
| Bath | 2 Full Bath(s) |
| Garages | 2 / Attached |
| Stories | 2 |
| Building Size | 1,854 Sqft/Appraisal District |
| Architecture Style | Traditional |
| Year Built | 2024 /Builder |
| Lot Size | 4,365 Sqft/Other |
| Maintenance Fee | $1,435 / Annually |
| Market Area | Cypress South |
| Master Planned Community | Bridgeland |
| Kitchen | 16'4" x 9'6", 2nd |
| Primary Bedroom | 15 x 13, 2nd |
| Bedroom | 12 x 10'10", 1st |
| Bedroom | 10'8" x 12'8", 1st |
| Family Room | 14'6" x 17, 2nd |
| Dishwasher | Yes |
| Microwave | Yes |
| Range | Gas Range |
| Oven | Convection Oven |
| Connections | Electric Dryer Connections, Washer Connections |
| Heating | Central Gas, Zoned |
| Cooling | Central Electric, Zoned |
| Floors | Carpet, Tile |
| Interior | Alarm System - Owned, Fire/Smoke Alarm, High Ceiling, Window Coverings |
| Energy Feature | Attic Vents, Digital Program Thermostat, Energy Star Appliances, Energy Star/Reflective Roof, High-Efficiency HVAC, HVAC>13 SEER, Insulated/Low-E windows |
| Bedroom Description | Primary Bed - 2nd Floor, Walk-In Closet |
| Kitchen Description | Under Cabinet Lighting |
| Room Description | Family Room |
| Exterior | Back Yard, Back Yard Fenced, Covered Patio/Deck, Sprinkler System |
| Exterior Type | Brick, Cement Board |
| Area Pool | Yes |
| Private Pool | No |
| Lot Description | Cul-De-Sac |
| Water Sewer | Water District |
| Roof | Composition |
| Foundation | Slab |
| Subdivision Name | Bridgeland Parkland Village |
| County | Harris |
| Zip Code | 77433,77433 |
| Single Family Properties | 3,396 |
| Average Bedrooms | 3.86 |
| Average Baths | 3.54 |
| Median Sqft. | 2,640 |
| Median Lot SqFt. | 7,366 |
| Median Year Built | 2020 |
| Median Appraised Value | $485,544 |
| Neighborhood Value Range | $374 - $803 K |
| Median Price / Sqft. | $197.74 |